Již dříve schválený zákon o pedagogických pracovnících stanovil na začátek příštího roku povinnost mít na školách pouze kvalifikované pedagogy, tedy ty, kteří mají vysokoškolské vzdělání pedagogického zaměření. Nyní se ale ukázalo, že by ze škol musela odejít velká část učitelů.

KOMENTÁŘ DNE:

Přímá volba prezidenta - První kolo prezidentské volby nepřineslo rozhodnutí, naopak naznačilo možnost překvapivé změny na postu hlavy státu, píše v komentáři Václav Klaus ml. Čtěte zde >>

Ministr školství Marcel Chládek proto vypracoval novelu obsahující výjimky pro to, aby někteří nekvalifikovaní učitelé mohli na svých místech zůstat. Výjimka se má podle novely vztahovat na učitele starší 55 let s 20letou praxí, rodilé mluvčí vyučující cizí jazyk či odborníky z praxe, kteří ale na škole vyučují na zkrácený úvazek.

Problematická je především výjimka, která de facto říká, že výjimku může dostat každý nekvalifikovaný pedagog „v nezbytných případech na nezbytnou dobu“. Odpůrci kritizují, že takto nekvalifikovaní lidé zabírají ve školství místo těm, kteří na ně studovali. Naopak příznivci tvrdili, že není zaručeno, že čekající vystudovaní pedagogové dosahují stejných kvalit jako stávající učitelé.

Pro zákon hlasovalo 132 ze 154 přítomných poslanců. Proti jich bylo 14.