Všem zemím Evropské unie zaslala totiž dopis s tímto upozorněním: česká vláda je nějaká divná! Cokoliv učiní na setkání evropských lídrů v Bruselu, neberte to vážně, protože my s tím nesouhlasíme, a až se dostaneme k moci, změníme to!

Kdo nevěděl, co to přesně jsou ty národní zájmy, k jejichž hájení v Unii se ODS cítí být povolána, teď to ví: pomlouvání republiky za hranicemi, snižování její vážnosti a autority. Ostatně, když už bylo grémium ODS v ráži, mohlo národní zájmy hájit razantněji. Třeba "prosím prosím, český premiér páchne, nesedejte si s ním"!

Vedení ODS je nemocné. Diagnóza: vítězství v eurovolbách mu zaskočilo v krku a touhou po moci nezvladatelně škytá. Přičemž ovšem zisk necelé třetiny z pouhých dvaceti osmi procent odevzdaných hlasů není zase tak veliký knedlík. Navíc žalobníčkovský dopis je zcela nepravdivý. Ať už vládní koalice v eurovolbách utrpěla jakýkoli debakl, nebyly to volby sněmovní. Vláda není ve stavu demise, nedůvěru jí Sněmovna nevyslovila, určování zahraniční politiky tedy zůstává v její kompetenci. Těžká prohra v evropských volbách se jistě musí projevit v jejím personálním složení, patrně i v nejvyšší funkci, ale to v žádném případ není byznys ODS.

Popravdě však musíme přiznat, že v bonzáctví na mezinárodní úrovni není ODS originální. Prvenství patří kdysi mocné a ctižádostivé čtyřkoalici. V době, kdy se také už cítila vítězem blížících se sněmovních voleb, i ona poslala do Bruselu práskačský dopis na vládu. Jestli se nemýlím, moc jí to nepomohlo.

Ve včerejší sněmovní debatě na téma Evropská unie a česká vláda zaprorokoval si poslanec ODS Tlustý, že ČSSD by také mohla zmizet z politické mapy, nebude-li v Evropě konat podle jeho, Tlustého představ. Při vší povinné úctě k panu poslanci dovoluji si tvrdit, že sociální demokracie přežije jak politický, tak fyzický život pana poslance. Více však zaujal věcný podotek poslance Mládka (ČSSD): kdyby v čele ODS stál Václav Klaus, strana by se k takovému bonzáctví nesnížila. Prezidentovi tím mimoděk naservíroval měkké podání. Jak ho Václav Klaus zpracuje? Označuje se přece za nepřítele nestandardních postupů a za prezidenta nadstranického. Míček je na jeho straně kurtu.

PRÁVO 17. června 2004