Do útoku vyrazila vlivná středočeská organizace, která se vždy nechávala slyšet, že Špidla byl znovu zvolen do funkce na loňském sjezdu jen díky její podpoře. Nyní tuto podporu odvolala a chystá se na ústředním výkonném výboru 11. července prosadit předsedův odchod a následné pověření Stanislava Grosse dočasným řízením soc. dem. až do řádného sjezdu na konci března příštího roku.

Středočeši, jejichž je Gross neoficiálním lídrem, nejsou v tomto plánu osamoceni. Nespokojenost se Špidlou, která pučela před volbami v regionech, už nikdo tlumit nechce. Proto jsou předsedovy šance obstát tváří v tvář členům ÚVV nevalné.

Ale potenciální dočasný šéf Gross nemá stoprocentní podporu členů a funkcionářů. Proti němu vždy protestovala skupina, která se hlásí obecně k levici a konkrétně k odkazu Miloše Zemana. Tuto skupinu Gross předvídavě už nějaký čas sváděl na svoji stranu.

Grossovi lidé teď podle všeho chtějí zpracovat většinu členů ÚVV tak, aby při hlasování o důvěře ponechali ve funkcích všechny - kromě Špidly.

Bude dalším krokem vytlačení Špidly z postu premiéra a pád současné koaliční vlády? Těžko říct. Do dějů by se v tu chvíli zapojilo příliš mnoho neznámých, což se především týká postupu prezidenta Václava Klause při jmenování muže, který by měl sestavit nový kabinet. Gross to nutně být nemusí. V ODS, mírně řečeno, oblíbený není.

Takže Zeman? Jeho motorem je touha po pomstě za potupu od svých spolustraníků v prezidentských volbách. Má-li plán, tak jeho první předpoklad - odstranění Špidly - se už začíná realizovat. Druhý, a pro Zemana možná důležitější poločas začne až s tažením za politickou smrt Stanislava Grosse. To je ale jiný soupeř. Žádný neobratný vizionář, ale ostřílený politik.

Proto není ústřední výkonný výbor tím nejlepším bitevním polem. Zeman potřebuje k úspěchu mnohem početnější zástupy sociálních demokratů. Skutečným cílem expremiérových stoupenců je tedy vyvolání mimořádného sjezdu. Jen tam bude možné znovu ovládnout stranu.

Gross a s ním vlastně nikdo ze současných špiček soc. dem. však svolání mimořádného sjezdu nechce. Karty mají být znovu rozdány až při řádném sjezdu příští jaro. Jak čas plyne, Zemanovy šance na návrat blednou.

Cynicky vzato, zemanovcům zbývá jediné: udělat vše pro další porážku ČSSD, tentokrát v podzimních krajských a senátních volbách, a pak na březnovém sjezdu utlouct Grosse jako viníka debaklů.

PRÁVO 17. června 2004