„Budu hlasovat pro návrh snížit spotřební daň na naftu a benzín,“ prohlásil Urban. „Hlasuju podle svého vědomí a svědomí,“ dodal.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

O jeho pozměňovacím návrhu k zákonu, který vrací zemědělcům tzv. zelenou naftu, jedná Sněmovna od pátečního rána. Poslanci jej sice už ve středu ve třetím čtení schválili, následně ale zařadili zpátečku, když se ukázalo, že by taková změna znamenala zásadní průvan v rozpočtu. Jeden z poslanců ČSSD pak zpochybnil hlasování, o jehož přípustnosti se poslanci už několik hodin dohadují.

Očekával debatu o částce

Urbana prý takový humbuk zaskočil. „Myslím si, že ten návrh je dobrý, racionální. Mohla být debata o tom, jestli má být částka 2,50 nebo 2,20 koruny. To jsem předpokládal. Ale stala se z toho taková prapodivná politika,“ řekl na dotaz Novinek.

Podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD Romana Sklenáka mají poslanci sociální demokracie závazné hlasování. Urban uvedl, že neví, zda se někdo z jeho stranických kolegů stejně jako on vzepře tomuto nařízení. „Nikoho za ruku netahám,“ prohlásil před novináři.

Zdůraznil, že návrh, který ve Sněmovně vyvolal vypjatou diskusi, není žádné novum. Během posledních tří let jej prý předložil několikrát a byla pod ním podepsána většina ČSSD. „Je to dlouhodobý návrh, který soc. dem. podporovala,“ podotkl.