„Rozhodli jsme se nakonec pro takové kandidáty, kteří nemají žádné vazby na pražský magistrát,“ uvedl šéf hnutí, vicepremiér Andrej Babiš. „Pražské volby jsou pro nás důležité, Praha je specifická. Od revoluce ji ovládají ODSTOP 09. Praha je baštou pana Schwarzenberga, což nám nejde do hlavy,“ řekl Babiš.

Hnutí se v kampani zaměří na konkrétní problémy hlavního města. „Například Václavák, místo aby vypadal jako Champs-Elysées, jsou na něm samé herny a kasina a prodávají se tam drogy,“ uvedl příklad.

Schopperová je Babišův objev

S nápadem, že by pražskou kandidátku mohla vést Schopperová, přišel on sám. „Paní Schopperová se o spolupráci s námi zajímala už přede dvěma třemi lety. Má stejné názory, a tak jsme se domluvili,“ řekl Babiš. Schopperová chtěla původně jít do komunálních voleb s vlastním hnutím Pražané.cz.

„Jsem rodilá Pražačka, v Praze jsem chodila do školy, vychovávám tu své děti. To je dost na to, abych cítila problémy, které Pražané mají,“ řekla ke své kandidatuře Schopperová. Vyjmenovala také své priority: je to bezpečnost v Praze, čistota, dopravní dostupnost, parkování a pomoc vytipovaným občanům.

Schopperová také uvažuje o tom, že by vstoupila do ANO. „Pokud by taková nabídka přišla, tak ji ráda přijmu,“ řekla. V minulosti podle svých slov podporovala pravicové strany.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš MF a kandidátka do komunálních voleb Adriana Krnáčová.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš a kandidátka do komunálních voleb Adriana Krnáčová

FOTO: Milan Malíček, Právo

Adriana Krnáčová by se jako bývalá ředitelka Transparency International chtěla zaměřit na transparentnost. „Na pražském magistrátě jsou některá temná místa,“ řekla.

Hnutí ANO dříve uvažovalo například o exprimátorovi Janu Kaslovi, ekonomovi Janu Švejnarovi či bývalém řediteli Národní knihovny Vlastimilu Ježkovi. Kontroverzní šéfka pražské organizace Radmila Keslová na kandidátce nebude. „Velmi si jí ale vážíme – pro pražskou organizaci vykonala dobrou práci,“ řekl Babiš.