„Těžko si lze představit, že generální ředitelství zrušíme, aniž by se zákon rozpadl,” uvedl premiér.

Podle něj má generální ředitel státní služby klíčovou roli. Jeho funkční období se nekryje s obdobím vlády. Má "odstiňovat politické tlaky" a být překážkou "politicky motivovaných personálních změn", podotkl Sobotka. O připomínkách chce vládní koalice s opozicí jednat, vydírat se prý ale nenechá, tvrdí premiér.

Ve Sněmovně projednávali poslanci ve čtvrtek další normu, která se služebním zákonem úzce souvisí - změny souvisejících norem. Opoziční poslanci vznášeli na předkladatele množství dotazů, kritizovali odbytou důvodovou zprávu a dožadovali se odpovědí i přítomnosti premiéra.

Chceme odpovědi, dožadovala se opozice

„Je tu někdo, kdo je schopen odpovědět?” zajímal se poslanec TOP 09 František Laudát. Jeho kolegové z ODS Marek BendaZbyněk Stanjura předkladatelům připomínali, že se odpovědí nedočkali ani při středečním projednávání normy samotné. Odpovídat se snažil ministr Jiří Dienstbier (ČSSD), což však opoziční poslance neuspokojilo a navrhovali přerušení projednávání do doby, než bude přítomen premiér.

Norma nakonec prošla do druhého čtení a poslanci se jí budou zabývat ve výborech.

ODS a TOP 09 ve středu oznámily, že bez akceptace čtyř podmínek jsou připraveny blokovat přijetí zákona. Strany chtějí vypustit ze zákona zřízení Generálního ředitelství, požadují rovněž, aby byla státní správa otevřena i pro lidi z akademické a privátní sféry. Chtějí, aby byl zachován jeden typ náměstků s řídící pravomocí, na něž se zákon vztahovat nebude. Ochrana úředníků by se měla vztahovat pouze na úředníky, kteří ve státní správě pracují déle než čtyři roky.