Byty mají stavět buď současná bytová družstva, která by se zbavila všech svých podnikatelských aktivit, nebo za tím účelem nově založená bytová družstva, která by rovněž nepodnikala. Mohlo by jít například o dceřiná družstva vytvořená stávajícími SBD. Zájemci o byt by se na výstavbě finančně podíleli, a to svým členským podílem. Například na čtyřicetimetrový byt by složili asi dvě stě tisíc. Stát by přispěl nenávratnou dotací ve výši asi 100 000 korun na byt a dále by poskytl zvýhodněný úvěr až 700 000 korun se splatností do dvaceti let.

"Družstevní bydlení představuje velmi přijatelnou a perspektivní formu bydlení pro mnoho domácností," zdůvodnil v návrhu ministr Němec. Návrh předpokládá, že družstevní byty nikdy nebudou moci přejít do vlastnictví nájemníka. Každý družstevník by ale mohl - tak jak je to už nyní - kdykoli převést členská práva a povinnosti a tedy i byt na kohokoli jiného.

Stát by měl přispět víc?

Družstevní formou bylo v ČR postaveno v minulosti několik stovek tisíc bytů. Před více než deseti lety ale družstva ukončila výstavbu, protože ji stát přestal podporovat a byty by byly příliš drahé.

Řada odborníků proto Němcův návrh vítá. "Je to cesta, jak dát nebydlícím šanci slušně bydlet," řekl Právu místopředseda pražského SBD Pokrok Ivan Přikryl. Návrh oceňuje i advokátka Hana Marvanová. "Bez účasti státu si střední třída k bytu nepomůže," soudí.

Svaz českých a moravských bytových družstev záměr rovněž podporuje, ale upozorňuje,že zamýšlená státní podpora je nízká. "Za daných podmínek družstevník na plánovaný byt nedosáhne. Finanční podpora státu by se přinejmenším měla rovnat dotaci, kterou dostávají na výstavbu obecních bytů obce," uvedl ve svazovém magazínu místopředseda SČMBD Jiří Staněk. Obce dostávají dotaci až 350 000 korun na byt.

Podpora opozice nejistá

Zda návrh projde i ve Sněmovně, je zatím nejisté. Expert KSČM na bydlení František Beneš ale naznačil, že komunisté by návrh mohli podpořit, protože odpovídá jejich volebnímu programu. "Podpora by však měla být aspoň 200 000 až 250 000 korun na byt," uvedl Beneš. ODS se chce nejprve detailně seznámit s textem.

Místopředsedovi rozpočtového výboru Martinu Kocourkovi (ODS) se ale už nyní nelíbí, že podpora není omezena na pořízení prvního bydlení pro mladé rodiny. "Není důvod ze státních peněz zvýhodňovat člověka, který už jeden byt má," zdůraznil Kocourek. Předseda sněmovního podvýboru pro bytovou politiku Evžen Snítilý (ČSSD) je ale optimistický. "Nepochybuji, že návrh u poslanců uspěje," uvedl.