„Máme totiž poznatky, že se snížily požadavky na podklady, které jsou potřebné k vydávání majetku,” řekl Právu šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Předseda KSČM Vojtěch Filip nechtěl podrobnosti jejich zjištění sdělit s tím, že je zveřejní až Sněmovně.

„My chceme vědět, jestli existuje písemný pokyn, který měly dostat památkový i pozemkový úřad, jímž se snížil nárok na dokumentaci, kterou musí ta církev, která žádá o nějaký majetek, doložit. Jestliže nemají dokládat třeba výkresovou část, tak může dojít k tomu, že se budou vydávat budovy a pozemky, kde jsou třeba závazky třetí osoby,“ řekl Filip Právu.

Jak dodal, konkrétní poznatky, že k těmto věcem dochází, mají třeba z Jindřichova Hradce, z Bechyně i odjinud.

Schůze nemusí projít

Podle Filipa ministerstvo kultury takový pokyn vydalo. „V takovém případě by úřad nepostupoval podle zákona, a pak by měl ministr (Daniel) Herman ve funkci skončit,“ prohlásil.

Zda se nakonec poslanci od vlády podrobné informace o postupu při vydávání majetku dozvědí, není jisté, protože podle pravidel musí Sněmovna na začátku mimořádné schůze schválit její program.

ČSSD kvůli restitucím ztrácí

Komunisté a Úsvit přesto spoléhají na to, že mezi sociálními demokraty je řada odpůrců církevních restitucí, kteří by mohli pro program zvednout ruku a tím otevřít cestu k debatě. ČSSD totiž už před volbami slibovala, že se pokusí omezit finanční náhrady církvím, avšak koaličním vyjednavačům se nepodařilo se zástupci církví dohodnout.

Vnitrostranické průzkumy přitom uvádějí, že právě nedodržení slibu týkajícího se církevních restitucí je tím, co voliči Sobotkově straně nejvíc vyčítají. I kdyby ale opozici nakonec sněmovní většina nepodpořila program mimořádné schůze, své si k tomu stejně mohou říct členové klubů s přednostním právem, kterými jsou předsedové strany a poslaneckých klubů Vojtěch Filip, Pavel Kováčik, Tomio OkamuraRadim Fiala.