Ministerstvo mělo pochybit například tím, že část peněz z evropských dotací určených na rekonstrukci některých kulturních památek užila na opravu jiných, což se však nesetkalo s pochopením finančního úřadu. Další sankce dostal resort za to, že nevypsal výběrová řízení na zajištění některých služeb.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Pro ministerstvo, které se podobně jako další resorty potýká s nedostatkem financí na investice a dlouhodobě upozorňuje na podfinancování kultury, je pokuta ve výši 426 miliónů citelným zásahem. Na to, že by mu byla pokuta odpuštěna, však spoléhat nemůže.

"Čím závažnější to pochybení je, tím menší je šance, že se částka promine," citovala ČT reakci mluvčí Generálního finančního ředitelství Petry Petlachové.

Pro další léta by chtělo ministerstvo navyšovat rozpočet z nynějších 10 až na 15 miliard. Pro rok 2015 má prozatím přislíbeno 10,5 miliardy korun.