Designovaný ministr Koudelka chce splnit dva hlavní úkoly - zrychlit soudní řízení, zejména v občanskoprávních procesech, a zlepšit vymahatelnost práva. Koudelka uvedl, že si je vědom rizika, že vláda do které nastoupí, nemusí vydržet až do konce funkčního období. S tímto rizikem ale počítá.

Jeho předchůdce Čermák se rozhodl rezignovat o víkendu. V pondělí premiér poslal rezignační dopis na Hrad prezidentu Václavu Klausovi. Ten jeho reziganci v úterý přijal. Jako hlavní důvod svého odchodu z vlády Čermák uvedl, že nesouhlasí s odebráním 13. a 14. platů soudcům, jak rozhodla vláda.

Prezident Soudcovské unie doufá v pokračování reformy

Odchod Karla Čermáka mrzí prezidenta Soudcovské unie ČR Jaromíra Jirsu. "Byl to po dlouhé době ministr spravedlnosti, který se soudci komunikoval a byl ochoten věcně řešit problémy justice," řekl Novinkám Jirsa. Pokud se Koudelka stane novým ministrem, nebude to mít podle Jirsy jednoduché. "Pan kolega bude vstupovat do složité situace, kterou mu nezávidím," uvedl. "Jen doufám, že plynule naváže na reformní kroky, které začal pan Čermák," dodal.

Česká advokátní komora prozatím nehodlá osobu budoucího nového mistra spravedlnosti komentovat s tím, že by to bylo předčasné.