Organizátorka benefice Olena Kagui je sama autorkou fotek, které se dražily ve čtvrtek v podvečer v zaplněné kavárně v pražských Dejvicích.

„V médiích bylo stále vidět, jak je Majdan plný násilí, jak je Ukrajina v plamenech, to já jsem neviděla, já viděla jen spoustu lidí, co si chtějí pomáhat,“ popsala Novinkám své zážitky poté, co se letos v březnu vrátila do Kyjeva. Centrum ukrajinské metropole tou dobou zažívalo vlnu násilných protestů proti tehdejší vládě prezidenta Viktora Janukovyče.

V Praze se dražily fotografie z ukrajinského Majdanu.

V Praze se dražily fotografie z ukrajinského Majdanu.

FOTO: Jan Pecha, Novinky

Dražba snímků Oleny Kagui pořízených na kyjevském náměstí Nezávislosti (Majdan) vynesla 13 500 korun. Peníze půjdou na pomoc ukrajinským uprchlíkům v České republice. Někteří z nich nemají kde bydlet. OPPU řeší také případ ženy, která je v osmém měsíci těhotenství a nemá pro sebe ani dítě žádné oblečení.

v Praze proběhla benefiční akce na pomoc obětem bojů na Ukrajině. Lidé mohli podpořit postižené bojem koupí fotografie z ukrajinského Majdanu.

Dražený snímek barikády v centru Kyjeva

FOTO: Olena Kagui

Na Ukrajině zůstává kvůli pokračujícímu konfliktu na východě země podle OPPU přes 50 000 lidí bez domova. Olena Kagui dodala, že uprchlíci na území České republiky přicházejí většinou jednotlivě, protože vědí, že v Čechách je bezpečno.

Peníze pro uprchlíky získala OPPU dobročinnou dražbou fotek Oleny Kagui.

Jedna z dražených fotografií pořízených v centru Kyjeva

FOTO: Olena Kagui

Při benefičním večeru v kavárně Potrvá návštěvníkům také zahrálo na kytaru a housle ukrajinské duo a každý mohl ochutnat jídla z této východoevropské země.

Olena Kagui dražila v Praze fotky na podporu postižených obětí z ukrajinského Majdanu.

Barikády na kyjevském náměstí Nezávislosti

FOTO: Olena Kagui

Organizátoři z OPPU také vysvětlovali, co jejich sdružení pro uprchlíky dělá a jak je případně možné běžencům pomoci. OPPU už funguje 23 let.