Na první pohled ale zaráží podivná nejednotnost jinak svorně rozjásaných občanských demokratů, a to pokud jde o očekávaný scénář pro nedalekou budoucnost. První místopředseda strany Jan Zahradil, europoslanec s ambicemi zasednout coby ministr v Černínském paláci, šel ve svých představách zřejmě nejdál. Mimo jiné i ze slov vicepremiéra Stanislava Grosse vyvozuje, že vláda možná sama podá demisi, a pokud se sociální demokraté nedohodnou s komunisty, dovede si Zahradil představit předčasné volby.

To stranický šéf Mirek Topolánek je opatrnější. Ačkoli byl ve včerejší Sedmičce se Špidlou tradičně nesmiřitelný, opakoval, že ODS nic nezmůže, protože má jen 57 poslanců, kteří nestačí na pád vlády a už vůbec ne na předčasné volby. Šéf ODS tak působil oproti minulosti jakoby byl už smířen s faktem, že vláda přes údery přežije až do roku 2006.

Možná občanští demokraté jen tváří v tvář nadcházející příležitosti nevědí, co dělat, protože se nevyznají ve složitých vnitřních proudech vládních stran. Také by mohlo ale jít o náznak rozporu ve strategických plánech ODS. Vždyť i vládnutí má v daném čase své výhody a nevýhody a zbrklý útok favorita voleb by mohl přinést i nečekané škody.

PRÁVO 14. června 2004