Jinak by občany nemátla sliby o hájení národních zájmů. K tomu je Evropský parlament sotva vhodný. A tak se volby změnily v jakési vysvědčení, které voliči vládní koalici vystavili v půli jejího mandátu.

O výsledku vládních stran dá se hovořit v těsné souvislosti se slovem katastrofa. Unie svobody potvrdila, že žije jen díky napojení na "vládní přístroje", lidovci zůstali ve své beznadějné izolovanosti (ale potřebné minimum mají a zřejmě i budou mít jisté), sociální demokraté utrpěli těžkou a ničím nemírněnou porážku.

Premiér Špidla je školený historik, jistě mu při pohledu na výsledky musela táhnout hlavou klasická výzva: "sedíte zde už příliš dlouho, než abyste mohli vykonat něco dobrého. Jděte!" Přesto se Vladimír Špidla pokusil přečíst volební výsledky jinak. Jednak tvrzením, že síla jeho vlády je dána posledními sněmovními volbami, jednak myšlenkou, že ODS se zcela nepodařilo zmobilizovat voliče proti vládě. První je nepravda, druhé je hloupost, nehodná muže Špidlova formátu.

Jak číst volební výsledky vítězů? Zvítězila samozřejmě ODS. Zvítězila jasně a přesvědčivě, k vítězství drtivému jí však chybějí hlasy, získané SNK a Evropskými demokraty někdejšího pražského primátora Kasla. Po odeznění euforie přijde čas na vrásky. Mohlo by se to totiž a ve větším rozsahu opakovat při nejbližších sněmovních volbách.

Komunisté jasně převálcovali ČSSD, svoje poslední sněmovní výsledky však nijak nevylepšili. Že by dosáhli zenitu? Dost hlasů jim však mohla odlákat jednoúčelová (dostat pana doktora do EP) squadra Vladimíra Železného. A tak skutečné vítěze voleb, kteří mohou promluvit do blížících se voleb sněmovních, vidím v Evropských demokratech - a v zelených. Ti se konečně vymanili z nepřehledné změti pidistran a v každém případě už stanuli alespoň v zákulisí velké politiky.

Až se nad volebními výsledky sejde vedení ČSSD, mělo by si uvědomit starou pravdu: sebelepší výrobek (o dobrých úmyslech ani nemluvě) je k ničemu, když ho nikdo neumí prodat. V tomto ohledu selhal jak Stanislav Gross (odpovědný za mediální politiku), tak Vladimír Špidla. V tomto pořadí. Jednání bude navíc probíhat v režimu nebezpečí z prodlení. Protože po víkendových volbách do EP je možnost mimořádných voleb do české Sněmovny velice reálná.

PRÁVO 14. června 2004