Gross v pořadu řekl, že před vládou bude nyní stát rozhodnutí, zda pouze nahradit jednoho ministra (šéfa rezortu spravedlnosti Karla Čermáka, který rezignaci oznámil v sobotu), či případně zvolit variantu širší obměny vlády.

"Já osobně se spíše kloním k variantě, že bychom se měli bavit o tom, že ta obměna ve vládě by mohla být širší," řekl Gross.

Změny "určí" US-DEU

Ony větší změny by podle Grosse mohly souviset s účastí ministrů za US-DEU. Tato strana zřejmě v následujících týdnech projde výraznými proměnami. 

Možná v ní po mnoha pokusech některých jejích členů převáží názor, že by měla z vlády odejít.

Vyloučeno není ani to, že se sloučí s nějakou jinou stranou. Jediné, s čím může vláda počítat, je to, že unie bude mít nového lídra. Petr Mareš totiž odejde, pokud se potvrdí, že strana nebude mít v europarlamentu žádného zástupce.

Volby vládu destabilizují

Vládní strany získaly podle předběžných výsledků, které v sobotu zveřejnila podle agentury SC & C Česká televize, pět křesel z možných 24. [celá zpráva]

Že to bude zřejmě destabilizovat vládu, přiznal už včera i předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek.

"Pochopitelně, že dojde-li k výraznému neúspěchu, vyvolá to frustrace uvnitř jednotlivých stran a frustrace uvnitř jednotlivých stran vždy znamenají nějaká napětí, která ke stabilitě nepřispívají," konstatoval Kalousek.

Nečas: Vláda by měla požádat o důvěru

Grossův oponent v debatě na TV Prima stínový ministr obrany Petr Nečas tvrdí, že po volebním debaklu by vláda měla Sněmovnu požádat o důvěru. Návrh možná padne na pondělním zasedání výkonné rady největší opoziční strany.

Předseda ODS Mirek Topolánek včera pro Právo uvedl, že pokud vláda nenajde náhradu za Čermáka, měla by "jít celá ho háje".