„Zákon výrazně posílí ochranu spotřebitelů, v tomto případě turistů. Cestovní kanceláře jim budou muset poskytnout lepší informace o tom, jaká společnost je bude dopravovat, jaká je jejich ekonomická kondice a jaká jsou rizika, že zůstanou trčet někde v zahraničí,“ uvedla Jourová na středeční tiskové konferenci.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Ministerstvo pak může cestovním kancelářím udělit za pochybení pokutu ve výši 100 až 500 tisíc korun. Cestovní kanceláře budou muset zahrnout poukazy na zájezd do povinného pojištění.

„Nepojištěná cestovka nemůže podnikat, bez pojištění nebude moci vyvézt ani jediného člověka,“ uvedla ministryně.

Ministerstvo diskutovalo o novele i s Asociací cestovních kanceláří, která se obává, že norma může být pro malé cestovní kanceláře likvidační. „Ano, jsme si vědomi toho, že pro menší cestovky to může být riziko,“ řekla Jourová s tím, že zákon by měl ale solidní poskytovatele služeb v turismu chránit. „Každoroční krachy cestovních kanceláří a obrázky turistů spících na letištích v cizích zemích přece poškozují jejich byznys,“ uvedla.