Předseda ODS Mirek Topolánek označil odhad hlasů získaných v eurovolbách za úspěch. "My jsme v závěru kampaně udělali z voleb do Evropského parlamentu vnitrostátní referendum a v tom vnitrostátním referendu jsme jednoznačně vyhráli. Strany vládní koalice totálně propadly. Je to jejich fatální neúspěch," řekl Právu.

Odhad výsledků voleb podle Topolánka pro ODS znamená potvrzení toho, že strana jde správnou cestou.

Opozice oslavuje mandáty

"Pokud by výsledky byly takové, jako jsou odhady, pak bychom samozřejmě k radosti měli důvod," uvedl ve volebním studiu Českého rozhlasu Jan Zahradil, lídr kandidátky ODS.

"Předběžně jsme porazili strany vládní koalice, a to je úspěch," řekl Právu předseda KSČM Miroslav Grebeníček. Shodně s lídrem Miloslavem Ransdorfem počítají s tím, že komunistům ještě tři procenta přibudou a že získají ještě o mandát víc. "Počítáme s tím, že budeme mít šest mandátů," řekl Novinkám Ransdorf.

Zklamání prožila sociální demokracie. Podle předsedy strany Vladimíra Špidly je příčinou nízká volební účast. Výsledky považuje za neúspěch své strany.  

Spokojenost v táboře nezávislých

Předseda Evropských demokratů Jan Kasl, jehož strana kandidovala společně se Sdružením nezávislých je s výsledky také spokojen. "Pokud to opravdu dopadne tak, že budeme čtvrtí se třemi mandáty, tak z toho samozřejmě máme radost. I když nezakrývám, že jsem osobně čekal křesla čtyři," řekl Kasl Novinkám. 

Z jejich společné kandidátky se podle odhadů do Evropského parlamentu dostane bývalý ministr zahraničí Jozef Zieleniec, bývalá velvyslankyně v Kuvajtu Jana Hybášková a ředitel gymnázia v Napajedlích Tomáš Zatloukal.  

Spokojenost vládne i ve straně Nezávislých. Jana Bobošíková řekla, že si nesmírně váží preferenčních hlasů. Překvapilo ji, že je podle průzkumů volili mladí lidé. "Je to pro mne velké překvapení, protože mládí je plné dychtivosti a touží po změnách a já bych je v tomto směru nechtěla zklamat," řekla Bobošíková.

Zklamání z volební účasti

Všichni kandidáti do jednoho byli rozčarování z toho, že k volbám přišlo jen 29 procent voličů.

"Je to nemilé překvapení, vzhledem k tomu, že jsou to první eurovolby, tak jsem předpokládala, že účast bude daleko vyšší," řekla Novinkám jednička na volební kandidátce KDU-ČSL Zuzana Roithová. Její strana získala podle odhadů dva mandáty.

 

 

Podle politologa z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Jana Bureše je účast nízká hlavně proto, že lidé cítí, že o České republice se rozhoduje na politické scéně v ČR. "EU je pro ně vzdálená a nemyslí si, že hlas je důležitý," řekl Novinkám Bureš.

Za nízkou volební účast mohlo podle některých i jasné počasí, lidé dali přednost jiným aktivitám. "Je vidět, že lidé dali přednost chatám a chalupám, přesto všem, co přišli volit děkuji," řekl volební lídr sociální demokracie Libor Rouček.

Klaus je z nízké účasti smutný

"Pokud je účast mezi 25 až 30 procent, jak se zatím ukazuje, jsem z toho smutný. Svědčí to o tom, že někteří lidé nechali za sebe volit někoho jiného," řekl Právu dnes v Praze Kobylisích český prezident Václav Klaus.

Podle jeho postřehů, které vycházejí z četných rozhovorů s ostatními evropskými státníky, se nepodařilo nastolit evropskou tématiku - otevřít toto téma. V eurovolbách se tak odráží především domácí problémy.

Spolu s prezidentem hlasovala v Kobylisích i jeho žena Livie. Na dotaz, koho volili, odpověděl Klaus: "Volil jsem stranu a ne jednotlivce."