Ke zvýšení platů ústavních soudců si ale museli poslanci pomoci fintou. Navrhli totiž přesunout jejich mzdy z kategorie ústavních činitelů do kategorie soudců, čímž jejích platy stoupnou.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Norma by podle ČTK zvýšila hrubý měsíční plat předsedy Ústavního soudu i s náhradami z částky 169 300 na 211 tisíc korun. Místopředseda by pobíral 181 900 místo 146 tisíc korun.

Plat s náhradami ústavního soudce - předsedy senátu by vzrostl ze 122 200 na 152 300 korun. Například předsedové Nejvyššího soudu a Nejvyššího správního soudu nyní berou i s náhradami 194 200 korun, místopředsedové 165 900 korun.

„Návrh má za cíl navázat platy ústavních soudců na soudce, to znamená vyjmout je z kategorie ústavních činitelů, což by do budoucna znamenalo, že pokud politici mají platy zmrazené, tak by se to netýkalo ústavních soudců,“ komentoval už dříve pro Novinky předseda ústavně-právního výboru Sněmovny Jeroným Tejc.

V pátek pro tuto variantu hlasovalo 97 poslanců z přítomných 101.