Již na konci příštího týdne se v Bruselu sejdou premiéři a prezidenti zemí EU a je dobře možné, že se i přes dosavadní odpor LondýnaBudapešti shodnou na podpoře kandidáta evropských lidovců a lucemburského expremiéra Jeana-Clauda Junckera na šéfa Evropské komise. Toho by pak již v polovině července mohl zvolit europarlament. V té době už by mělo mít i Česko jasno.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Pravděpodobně vybere jednoho kandidáta a pro něj jednu až tři preferované oblasti. Konkrétně se k nim zatím koaliční činitelé oficiálně nevyjádřili, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ale již dříve uvedl, že ve hře je zhruba pět ekonomicky zaměřených kompetencí.

Uvažovaná jména mohou spadnout pod stůl

Trojice koaličních stran zatím navrhovala rozdílné kandidáty na eurokomisaře - ČSSD bývalého ministra financí Pavla Mertlíka, ANO lídra své kandidátky do eurovoleb Pavla Teličkulidovci dosavadní europoslankyni Zuzanu Roithovou.

Podle některých zdrojů blízkých vyjednávání se ale už víceméně počítá s tím, že se eurokomisařem nestane nikdo z nich. Příští středu by tak koaliční rada už mohla jednat i o dalších jménech.

Česká republika má podle Sobotky zájem na rychlé unijní dohodě na novém šéfovi komise, a je proto připravena podpořit kandidáta evropských lidovců Junckera. O prioritách příští komise bude ministerský předseda v sobotu jednat v Paříži s tamním socialistickým prezidentem Françoisem Hollandem a levicovými šéfy vlád Rakouska, Slovenska, Belgie, Dánska, Itálie a Rumunska.

Šéfa komise volí europarlament nadpoloviční většinou na základě návrhu premiérů a prezidentů států EU, kteří rozhodují většinou kvalifikovanou a s "přihlédnutím k výsledkům voleb".