Na postup české vlády se při interpelacích dotazovala poslankyně TOP 09 Jitka Chalánková, které se ministr marně snažil vysvětlit, že česká strana není s to ovlivnit rozhodování norské justice a může toliko jednat s norskými partnery a poukazovat na nekonformní situaci, v níž se děti i rodiče ocitli.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

„Nedám pokoj, dokud nedosáhnu svého,” varovala poslankyně, která se případem v posledních měsících intenzivně zabývá. Dienstbier připomněl, že premiér Sobotka poslancům slíbil poskytnout informace a poukázal na to, že případ řeší i ministr zahraničí. [celá zpráva]

Dvojice dětí v Norsku
Norské úřady odebraly českému páru syny v květnu 2011 po udání z mateřské školy, že jsou děti pohlavně zneužívány. Policie vyšetřovala otce chlapců a později i matku, vyšetřování ale zastavila a obvinění nepadlo. V únoru 2012 úřady rodiče zbavily práva na péči. Děti se dostaly ke stálým pěstounům, každé teď žije v jiné rodině. Matka může syny vidět dvakrát ročně po dvou hodinách.
zdroj: ČTK

Debata se postupem času změnila v politické soupeření, v němž byl ministr obviňován z nečinnosti a zbytečnosti svého úřadu, zatímco Dienstbier pravici připomínal zákonná omezení i několik let nečinnosti v době, kdy byla u moci pravicová vláda.

S povděkem naopak poslanci přijali slova šéfa Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD), který slíbil, že seznámí se situací šéfa norského parlamentu a upozorní jej, že česká strana věnuje případu značnou pozornost.