„Veřejnost málo zajímá, že ministr financí je majitelem mnoha firem, které jsou v přímém vztahu k veřejným zakázkám. Obhajoba a opakovaná tvrzení, že ministr přímo nerozhoduje a výběrová řízení jsou pod dohledem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, jsou pouhou zástěrkou. Zvláště když se státní správa začíná na mnoha klíčových pozicích přeplňovat zaměstnanci Agrofertu,“ řekl Svoboda.

„Babišem vlastněné firmy Uniles a Wotan Forest prodávají stromky státním Lesům ČR, pardubická chemička Synthesia dodává suroviny Explosii, kde je stoprocentním vlastníkem ministerstvo financí,“ doplnil Humplík konkrétními příklady.

„Co kdyby byl Miroslav Kalousek majitelem firmy na šití obleků, která by se v době jeho ministrování ucházela o zakázku na šití uniforem pro celníky? Pánové (Karel) Janeček s (Karlem) Randákem by už nejspíš skandovali před Sněmovnou a cinkali klíči,“ řekl také exprimátor.

Zákon není jen proti Babišovi

Oba politici ale zdůraznili, že zákon není namířen pouze proti Babišovi. Nová legislativní úprava by se podle nich netýkala pouze členů vlády, ale měla by zasáhnout všechny veřejné funkcionáře.

„Na veřejných zakázkách by se neměl podílet nikdo, kdo je představitelem státní, krajské a lokální moci,“ řekl Svoboda. Návrh už má podporu TOP 09, ODS chce ale oslovit všechny strany včetně hnutí ANO. „Je to věc, kterou každá demokratická strana musí podpořit,“ řekl Humplík.