„Šest lidí se osvobodilo z dluhového otroctví,“ konstatoval Zeman poté, co na Pražském hradě společně s Babišem slavnostně přestřihli dluhopis na milión korun.

Ministr financí předtím vypočítal, že od roku 1993 stoupl státní dluh zhruba desetkrát na současných 1683 miliardy. Na každého občana včetně nemluvňat tak připadá dluh ve výši asi 160 tisíc korun.

Babiš ale prohlásil, že chce, aby se státní dluh v tomto a příštím roce nezvyšoval. „Dal jsem si závazek, že dluh z konce roku 2013 a 2015 se nezmění,“ prohlásil.

Morální výzva i facka

Dluhopis musel Zeman stříhat levou rukou, protože se s Babišem rozhodli, že budou stříhat společně, a prezident ho měl po levé ruce.

Prezident se zase nechal slyšet, že doufá v nárůst financí v jeho fondu. V současné chvíli jsou na kontě asi tři milióny korun. Zeman se prý s Babišem dohodli, že budou postupně navyšovat částku, kdy vykoupí za nashromážděné peníze dluhopisy. Příště to bude za dva milióny, pak za čtyři, osm a tak dále. Prezident prohlásil, že doufá, že se do konce jeho prezidentského období podaří vybrat alespoň 32 miliónů korun.

Prezident Miloš Zeman (vlevo) s ministrem financí Andrejem Babišem stříhají dluhopis za milión korun.

Prezident Miloš Zeman (vlevo) s ministrem financí Andrejem Babišem stříhají dluhopis za milión korun.

FOTO: Milan Malíček, Právo

„Je to jakási morální výzva, v některých případech morální facka těm, kdo odpovídají za zvyšování státního dluhu v minulosti,“ prohlásil Zeman.