"V rodině jsme měli rakovinu, jak rakovinu prsu, tak rakovinu jinou, proto jsme přišli podpořit nadaci, která je proti rakovině," řekl před startem pochodu muž, který i s manželkou a dcerou přijel ze středních Čech, všichni v tričkách, jež jsou symbolem pochodu.

Také mladá žena bez vlasů po chemoterapii a s šerpou přes rameno s nápisem Život je boj, která šla v průvodu, byla pro přítomné mementem, že rakovina může postihnout člověka v každém věku.

Prevence odhalí zhoubnou nemoc v samém počátku, kdy se dá vyléčit. Na prevenci rakoviny prsu chodí ale jen polovina českých žen. Zdravotní pojišťovny proto spustily letos projekt cíleného zvaní a účast začala stoupat.

Rakovinu prsu lékaři v ČR ročně zjistí až u 7000 žen a 2000 na ni zemřou.

Průvod strartoval ze Staroměstského náměstí.

Průvod strartoval ze Staroměstského náměstí.

FOTO: Vít Šimánek, ČTK

Pochod podpořily i známé tváře

Růžové pochody proti rakovině prsu se konají v těchto dnech v šesti desítkách zemí. V čele pražského pochodu šly ambasadorky, známé tváře showbyznysu. Spolu s nimi i herecká legenda Jiřina Bohdalová. Na dotaz, proč se pochodu účastní, řekla: "No to je otázka. Jako všechny ženy, které musejí držet pohromadě."

V čele průvodu šly jeho ambasadorky, herečky Kateřina Brožová, Jiřina Bohdalová a Simona Stašová.

V čele průvodu šly jeho ambasadorky, herečky Kateřina Brožová, Jiřina Bohdalová a Simona Stašová.

FOTO: Vít Šimánek, ČTK

Ambasadorka Kateřina Brožová, která přivedla i svou dvanáctiletou dceru, řekla, že považuje za svoji krásnou povinnost akci podpořit. "Myslím si, že se to týká absolutně každého z nás. Chci podpořit tuto velkou energii, která se tady dnes sešla," řekla. Potvrdila, že k prevenci vede i svoji dceru.

Na pochod do Prahy přijeli lidé z celé republiky.

Prahou prošel 14. června už čtrnáctý pochod proti rakovině prsu.

Prahou prošel už čtrnáctý pochod proti rakovině prsu.

FOTO: Vít Šimánek, ČTK

Akce se zúčastnily tisíce lidí.

Akce se zúčastnily tisíce lidí.

FOTO: Vít Šimánek, ČTK