Zatímco okolní země včetně Německa, Polska nebo Slovenska vysílají na Ukrajinu své prezidenty, za Českou republiku na inauguraci míří „pouze“ šéf diplomacie. Účast v Kyjevě je mezi diplomaty vnímaná velmi symbolicky, a právě na to místopředseda TOP 09 poukazuje.

„To, že za Českou republiku bude přítomen pouze ministr zahraničí a ne předseda vlády či hlava státu, má bohužel také velký symbolický význam. Ve vztahu k ruskému imperialismu závidím Polákům jejich vládu,“ napsal Kalousek na svém facebookovém profilu.

Německá kancléřka Angela Merkelová, budoucí ukrajinský prezident Petro Porošenko (uprostřed) a Vladimir Putin při setkání ve Francii

Německá kancléřka Angela Merkelová, budoucí ukrajinský prezident Petro Porošenko (uprostřed) a Vladimir Putin při setkání ve Francii

FOTO: Regis Duvignau, ČTK/AP

Právě Polská vláda v souvislosti s krizí na Ukrajině vyjadřovala Kyjevu velkou podporu a zaujímala vůči Rusku jeden z nejtvrdších postojů v rámci Evropské unie.

Komentář místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska k české účasti na inauguraci nového ukrajinského prezidenta

Komentář místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska k české účasti na inauguraci nového ukrajinského prezidenta

FOTO: Facebook, Novinky

Z členských států Evropské unie do Kyjeva posílá své šéfy diplomacie kromě Česka už jen Francie, Dánsko a Lucembursko. Za Spojené státy přijede viceprezident Joseph Biden a za unii prezident Herman Van Rompuy.

Prezidentův nabitý program

Bývalý ministr zahraničí Alexandr Vondra je v kritice ještě ostřejší. „Je to hanebné, pan premiér by měl zvednout zadek a jet na Ukrajinu. Vždyť se tam bojuje i tak trochu za nás,“ řekl Vondra Lidovým novinám.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) považuje účast šéfa české diplomacie za „postačující a důstojné zastoupení.“ Prezident Miloš Zeman na slavnostní akt nepojede kvůli nabitému pracovnímu programu. Zeman se už s Porošenkem setkal při oslavách 25. výročí pádu komunismu v Polsku, kde ho pozval na návštěvu do Prahy. [celá zpráva]

Očekává se, že Porošenko po své inauguraci zveřejní detaily svého mírového plánu, který má vyřešit krizi na východě Ukrajiny. S ruským protějškem Vladimirem Putinem na oslavách 70. výročí vylodění spojenců v Normandii dohodl, že jednání obou zemí začnou v neděli. [celá zpráva]

Ve Francii se u příležitosti výročí vylodění v Normandii s ruským prezidentem setkal i jeho český protějšek Miloš Zeman.

Ve Francii se u příležitosti výročí vylodění v Normandii s ruským prezidentem setkal i jeho český protějšek Miloš Zeman.

FOTO: Kancelář prezidenta republiky

Bývalý ministr a ukrajinský podnikatel Petro Porošenko vyhrál na konci května prezidentské volby. Získal v nich skoro 55 procent hlasů. Západ očekává, že jeho zvolení pomůže napjatou vnitropolitickou situaci v zemi uklidnit.