Obžalovaní se měli dopustit zneužití pravomoci úřední osoby, za což jim hrozí až tři roky za mřížemi. Případ bude řešit Obvodní soud pro Prahu 1.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Obžaloba má zhruba 70 stran. Olomoučtí žalobci ji měli sepsanou a připravenou k odeslání již několik týdnů, čekali ale na rozhodnutí týkající se vyloučení kauzy Vojenského zpravodajství z celého spisu Nagyové. Ten zahrnuje i údajné vynášení informací z Bezpečnostní informační služby (BIS) a údajné uplácení trojice exposlanců ODS.

Zastupitelství nedávno kauzu vojenských zpravodajců vyloučilo k samostatnému projednání, proti čemuž podali advokáti obviněných stížnost. Nejvyšší státní zastupitelství ji ale zamítlo, a podání obžaloby tak už nic nebránilo.

Vojenské zpravodajství mělo na popud Nečasové sledovat tehdejší premiérovu manželku Radku. Zpravodajci se hájí tím, že se nejednalo o sledování, ale obranu proti sledování. Odmítají tak tvrzení obžaloby, že Nagyová Vojenské zpravodajství zneužila. Zpravodajci tvrdí, že měli za úkol zjistit, zda Nečasovu tehdejší manželku nesleduje někdo jiný. Objevily se údajně informace, že premiérově rodině hrozí nebezpečí.