Národní památkový ústav (NPÚ) před pár dny vydal ke stavbě monumentu odmítavé stanovisko. Památkářům nevadí samotný pomník, ale jeho umístění na Klárově, kde již stojí památník druhému odboji. Magistrátní památkový odbor v reakci na to avizoval, že bude stanovisko NPÚ respektovat. Nyní se pražští památkáři podivují, proč stavební úřad na jejich stanovisko nepočkal.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Podle Dajbycha nebylo možné počkat, protože hrozilo, že rozhodnutí nebude vydáno do 17. června, tedy do data plánovaného odhalení. „Proto jsem rozhodl, jak jsem rozhodl,“ řekl. Podmínkou rozhodnutí je, že pomník bude přemístitelný.

Podle Skalického jde o „velmi nestandardní postup“, který „zavání politickým tlakem“. Až Skalický dostane rozhodnutí stavebního úřadu, odvolá se k magistrátnímu odboru výstavby. Je si jist, že odvolání musí být úspěšné. „Může se pak stát, že bude nařízeno sochu odstranit,“ dodal.

Jiné lokality Praha 1 odmítla

První městské části se památkáři snažili nabídnout jiné lokality, které se však podle starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého ukázaly jako nevhodné.

Čeští a slovenští piloti se zapsali do paměti obyvatel Spojeného království zejména při slavné bitvě o Británii. Během ní nacisté utrpěli první významnou porážku v druhé světové válce. Celkově v době druhé světové války působilo v britském vojenském letectvu (RAF) přes 2500 československých pilotů, 493 z nich v bojích zahynulo.

Dvoumetrovou sochu okřídleného lva věnuje České republice britská komunita žijící v ČR. Autorem bronzového památníku je britský sochař Colin Spofforth. Socha by měla být odhalena za přítomnosti vnuka někdejšího britského ministerského předsedy Winstona Churchilla.