„Bylo hezky a dle našich průzkumů, pokud by byla nízká účast, jako že byla, tak jsme čekali, že budeme až na třetím místě,” prohlásil Babiš.

Zároveň si ale neodpustil kritiku volebního systému: „Je škoda, že máme nešikovný volební systém, a navrhnu změnu zákona, aby se volilo jeden den. Volby stojí 500 miliónů a navrhnu, aby se volilo elektronicky.”

Po vyhlášení výsledků mimo jiné zopakoval i program, s nímž hnutí do voleb vstupovalo: „Pro ČR není jiná alternativa než EU, je to pro nás výhodné. Strany posílaly do parlamentu odložené politiky, naše strana poslala profesionály, budeme vědět, co naši europoslanci dělají, a budeme vědět, kdo je náš eurokomisař. 21 poslanců by mělo spolupracovat, jde o naše zájmy.”

Výsledek voleb do evropského parlamentu

Výsledek voleb do evropského parlamentu.

FOTO: David Ryneš, Novinky

Jednička kandidátky hnutí Pavel Telička voličům poděkoval: „Výsledek je na jedné straně sympatický, potvrzuje ukotvení hnutí ANO na politické scéně, na druhé straně je evidentní, že malá účast zamávala s výsledky voleb,” uvedl. V České republice dorazilo k urnám pouze 18,2 procenta oprávněných voličů. Jde o historicky nejnižší účast.

„Hned zítra začnou neformální jednání v parlamentu,” dodal Telička. Předpokládá, že se hned v pondělí rozjedou jednání s evropskou frakcí ALDE.

Babiš: Jsme politicky stabilní síla
Nejvíc hlasů dostal Pospíšil
Tři vlasy v polívce je dost, komentoval Schwarzenberg těsnou prohru s ANO
Jsme jediná tradiční strana, která posílila, libuje si KDU-ČSL
Piráti chtějí napadnout výsledek eurovoleb
Doplatili jsme na nízkou účast, zhodnotil ztráty ČSSD Sobotka ODS je spokojena - s výsledkem i odchodem Pospíšila ze Sněmovny
Češi vyjadřují postoj neúčastí u voleb, udivilo Okamuru 
Filip považuje zisk tří mandátů za úspěch komunistů 
Svobodní: Volby snížily Evropské unii legitimitu 
Předseda zelených Liška zvažuje rezignaci
Strany dostanou za hlasy něco přes 40 miliónů, stát kvůli nízké účasti ušetří