Teličku by upřednostňovalo 35 procent lidí. Dalších 22 procent respondentů uvedlo jako nejvhodnější kandidátku stávající europoslankyni za KDU-ČSL Zuzanu Roithovou. O její možné nominaci hovořili v posledních dnech lidovečtí politici, neboť by podle nich mohla být vhodnou alternativou ke kandidátům zbývajících dvou stran vládní koalice. [celá zpráva]

Až na třetím místě skončil v průzkumu nominant ČSSD Pavel Mertlík. Toho by v Evropské komisi rádo vidělo 13 procent dotázaných. Dalších 30 procent lidí neví, kdo by měl v Evropské komisi Českou republiku zastupovat.

Zuzana Roithová

Zuzana Roithová

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Telička s Mertlíkem v neděli diskutovali v Otázkách Václava Moravce právě o obsazení klíčového postu eurokomisaře.

Vítězství té které strany a z něj plynoucí možnost navrhnout eurokomisaře, jíž zmínil prezident Miloš Zeman.  Podle Mertlíka je pouze jedním  z nominačních faktorů. „Může vyhrát opoziční strana,” zmínil jednu z možností, kdy by vláda jen sotva akceptovala kandidáta stojícího mimo koalici. „Ale nějaký vliv to mít bude,” uznal.

Pavel Mertlík

Pavel Mertlík

FOTO: Vladimír Čechlovský, Právo

Mertlík dále dodal, že pokud by získal nominaci, přicházelo by v jeho případě v potaz některé z ekonomických portfólií, kterých je v Evropské komisi zhruba polovina.

Telička, který již krátce po vstupu ČR do EU post eurokomisaře zastával, připomněl, že komise by měla reprezentovat volbu lidí. Napomohlo by to podle něj i větší sounáležitosti veřejnosti s unií.

Jako svou výhodu vnímá právě to, že kandidoval a má tak možnost získat mandát od voličů.