Stropnický usnesení navrhl po úterní marné snaze opozice takový bod prosadit do programu schůze. Poslanci TOP 09ODS se pozastavovali nad ministrovým rozhovorem pro agenturu Reuters, v němž mimo jiné uvedl, že část české veřejnosti je s ohledem na zkušenosti z roku 1968 citlivá na možnost trvalého umístění vojska NATO na našem území.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Nad touto paralelou se pozastavil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který ji označil za nepatřičnou a pozval si ministra na kobereček. Stropnický v úterý poslancům vysvětloval, že jeho slova byla posunuta.

Čtěte také: Stropnický by chtěl masivní cvičení NATO jako demonstraci připravenosti

Ve středu byl bod hladce zařazen na pořad schůze. „Nemáme s tím žádný problém,” ocenil návrh usnesení šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Navrhl doplnit k usnesení větu, že: „Sněmovna je v případě potřeby připravena schválit umístění vojsk NATO v ČR”. V podobném duchu navrhl usnesení i poslanec TOP 09 Marek Ženíšek.

Komunisté chtěli, aby bylo projednávání přerušeno do čtvrtka, což však Sněmovna odmítla a rozhodla se po předložení návrhů přerušit projednávání na hodinu.

K hlasování se poslanci dostali až v poledne a přijali pouze Stropnického návrh, který však neobsahoval výslovné zmínění faktu, že Sněmovna je připravena podpořit přítomnost aliančních vojsk v ČR.

ODS i TOP 09 to kritizovali. Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek označil kolegy, kteří nehlasovali pro zbývající dvě usnesení za „kryptokomunisty”.