"Je to spojené s tím, že restituce jsou proces, v rámci kterého zaměstnáváme nové lidi. Zároveň děláme veškerou pěstevní činnost a zároveň netěžíme dřevo a přicházíme i o tržby z pronájmu," uvedl Szórád. Lesy podle něj musely kvůli restitucím najmout na dobu určitou 60 lidí.

V souvislosti s restitucemi Lesy podle něj evidují 2010 výzev na vydání 1400 staveb a téměř 47 tisíc pozemků. Z toho je již 165 dohod o vyrovnání podle Szóráda podepsáno.

"Naší ambicí je u bezproblémových výzev ukončit to vydávání majetku do konce roku," uvedl. Zároveň ale dodal, že zhruba pětina z celkového počtu je problematická a některé případy zřejmě skončí i u soudu.

K chystanému tendru na lesnické práce pro roky 2015 až 2019 Szórád uvedl, že vedle ceny by mělo hrát roli při vyhodnocování nabídek i měřítko tzv. sociální odpovědnosti. "Do tendru bychom rádi zařadili například aspekt zaměstnanosti. Chystáme i vytvořit rating našich obchodních partnerů," uvedl šéf Lesů ČR.

Szórád v ČT rovněž uvedl, že ke konci května ve funkci ekonomického ředitele podniku končí Michal Gaube. Ten se už nezúčastní ani výběrového řízení na místa čtyř odborných ředitelů.