Přesto se prý sejde s ministrem spravedlnosti Pavlem Rychetským a zeptá se ho, jestli podle něj neexistuje skupina vězňů, u nichž by stálo za to uvažovat o případné amnestii.

Klaus neodpověděl, zda zůstane členem ODS

Na zasedání výkonné rady ODS se Klaus přijel rozloučit a poděkovat jejím členům. Čestný předseda občanských demokratů řekl, že je to naposled, co se zúčastnil nějakého schůze ODS.

Otázku, zda zůstane i nadále členem ODS, považuje Klaus za vedlejší. "Jasně jsem řekl, že budu nestranickým a nadstranickým prezidentem. Větu, že dnešní účast na zasedání výkonné rady je moje poslední účast na jakémkoliv schůzování ODS, považuji za podstatnější než to, zda formálně roztrhám nebo nechám skartovat svoji stranickou legitimaci," uvedl.

Čestným předsedou ODS však zůstane. "Čestný předseda je čestný doktorát, takže já nevím, co bych s tím měl dělat," doplnil.

Velkolepé uvítání Klause

Klaus se nakonec v Plzni zdržel mnohem déle než plánoval. "Chystal jsem se na oběd k mamince, kterou jsem ještě od svého zvolení neviděl, ale to už asi přijedu pozdě," povzdechl si.

Členové výkonné rady připravili na Borech Klausovi velkolepé uvítání. Nechyběla velká kytice a dort, který představoval maketu Hradu. Během první hodiny jednání dorazily na zasedání plakáty s klausovým portrétem a nápisem: Václav Klaus - prezident České republiky, které nechala přes noc vytisknout hlavní kancelář ODS přes noc.

Hradní tým zatím v mlhách

O svém budoucím týmu spolupracovníků na Hradě odmítl mluvit konkrétněji. "Budu na tom pracovat celý týden. Dnes odpoledne začnu jednat s různými lidmi. Není třeba spěchat," uvedl.

Nová stínová vláda

Výkonná rada rovněž zveřejnila novou podobu stínové vlády ODS. Své místo v ní uhájili, Nečas, Tlustý, Langer, Zahradil a Němcová. Martin Říman se přesunul od dopravy k průmyslu a obchodu. Ostatní členové jsou noví. Stínovými ministry se stali poslanci Pospíšil, Bartoš, Páralová, senátor Julínek, primátor Gandalovič a ředitel Centra pro otázky životního prostředí Univerzity KarlovyBedřich Moldán.

Vedení se pochopitelně ujal šéf ODS Mirek Topolánek, který byl v bývalé stínové vládě na pozici ministra průmyslu a obchodu.

Předseda Mirek Topolánek
Min. obrany Petr Nečas
Min. financí Vlastimil Tlustý
Min. vnitra Ivan Langer
Min. zahraničí Jan Zahradil
Min. kultury Miroslava Němcová
Min. dopravy Petr Bendl
Min. spravedlnosti Jiří Pospíšil
Min. školství Walter Bartoš
Min. zdravotnictví Tomáš Julínek
Min zemědělství Jiří Papež
Min práce a soc. věcí Alena Páralová
Min. průmyslu a obch. Martin Říman
Min. pro místní rozvoj Petr Gandalovič
Min. živ prostředí Bedřich Moldán