„Recepce na ambasádě je něco jiného než to, co jsme tady dali najevo. Tam je to společenské setkání, a v atmosféře, která teď je, si myslím, že není na takovéto setkání dobré klima,“ řekl Štěch po skončení pietního aktu.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Odmítl označení bojkot a upřesnil, že se spolu s dalšími ústavními činiteli dohodli, že uctí památku padlých, ale dalších společenských akcí se nezúčastní. „Není nálada na to, abychom oslavovali touto formou,“ vysvětlil.

Čtěte také: Banket na ruské ambasádě: Dorazí komunisté a Václav Klaus

Na ruskou ambasádu nedorazí ani prezident Miloš Zeman, který na pietní akt vyslal svého šéfa zahraničního odboru Hynka Kmoníčka, či premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) – ten se pátečního pietního aktu vůbec nezúčastnil. Oslav na ambasádě se nezúčastní ani předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček.

Ukrajinská vlajka chyběla

Hamáček se k neúčasti na recepci příliš vyjadřovat nechtěl. „Dostal jsem pozvánku od pana velvyslance a omluvil jsem se, takže se dnes nebudu této recepce účastnit,“ uvedl. Na dotazy, zda se tak rozhodl kvůli rusko-ukrajinskému konfliktu, odpověděl: „Nevidím důvod to dále komentovat. Prostě jsme se omluvili a nebudeme se účastnit.“

Bez komentáře ponechal i fakt, že se pátečního aktu nezúčastnili na rozdíl od předchozích let Ukrajinci. „Zaznamenal jsem, že tu není ukrajinská vlajka, nicméně neznám důvody a je to spíše otázka na organizátory tohoto pietního aktu než na jeho účastníky,“ uvedl.

Milan Štěch dodal, že je škoda, že se Ukrajinci nezúčastnili. „Myslím si, že by se měli všichni povznést nad to, co se dnes děje. Měli bychom být schopni projevit úctu všem padlým,“ poznamenal.