Zdravotnická zařízení by tak měla v letošním roce získat 2,1 miliardy korun. První polovinu v červenci, druhou v září. V příštím roce by měla získat 4,2 miliardy.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Proti návrhu byli například poslanci TOP 09. Bývalý ministr zdravotnictví za tuto stranu Leoš Heger uvedl, že poplatky jsou potřebným příjmem pro zdravotnictví. „Přesto musím konstatovat, že zrušení jakéhokoli poplatku je samozřejmě legitimní,“ uznal. Zkritizoval ale, že se tomu děje nyní, po několikaletém úsilí, kdy už si navíc lidé na tyto poplatky zvykli.

V podobném duchu argumentoval i poslanec ODS Bohuslav Svoboda, který uvedl, že kompenzace za zrušené poplatky je výsledkem populistické politiky, a nyní se ukázalo, jak je škodlivá.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček zdůraznil, že pokud by se nadále uplatňovaly regulační poplatky, pak by za to zaplatili zejména nemocní pacienti. „Zdraví by měli být solidární s těmi nemocnými,“ podotkl.