Kalousek vyčetl Babišovi, že ministerstvo financí pod jeho vedením plánuje v následujících letech razantně zvýšit strukturální deficit, který se za vlády Petra Nečase podařilo snížit o 4,5 procentního bodu.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Zatímco v roce 2010 činil strukturální deficit téměř pět procent, za Kalouskovy éry klesl na 0,3 procenta a za Rusnokovy vlády pak stoupl na 1,4 procenta pro rok 2014. „Chápu, že rok 2014 není váš rozpočet, byť jste pro něj hlasovali. Tím spíš bych očekával, že rok 2015, to už váš rozpočet bude, z těch 1,4 začneme opět tendovat někam k jednomu procentu a pod jedno procento, ale vy z těch 1,4 plánujete další zhoršení na 1,8 a v dalších dvou letech 1,7, to znamená žádné fiskální úsilí,“ zkritizoval Kalousek.

Podotkl, že fiskální pakt stojí a padá mimo jiné právě na závazku držet strukturální deficit pod jedním procentem. „Vy se v březnu hlásíte k fiskální smlouvě a zítra pošlete do Bruselu informaci, že po fiskálním úsilí předcházejících let v objemu 4,5 procenta žádné fiskální úsilí nepředpokládáte. A budete držet strukturální deficit vysoko nad doporučenou předpokládanou hranicí,“ dodal.

Miroslav Kalousek (TOP 09) na schůzi Poslanecké sněmovny

Miroslav Kalousek (TOP 09) na schůzi Poslanecké sněmovny

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Jen jste kradli, bránil se Babiš

Babiš se proti nařčení ohradil a označil Kalouskova slova za lež a demagogii. O snížení strukturálního deficitu se podle něj bývalá vláda nijak nezasloužila. Vliv prý měla i světová hospodářská krize. „Vy jste nic nesnižovali, vy jste v té vaší koalici akorát kradli,“ ohradil se Babiš a vyčetl minulé vládě, že škrtila investice a dusila růst ekonomiky.

„To šetření, pane exministře, je například v tomhle papíru,“ zvedl Babiš svazek dokumentů z ministerstva financí. „Osmdesátigramový A4 bílý nakupovalo ministerstvo za 87 korun, my jsme ho nakoupili za 55,“ řekl.

„My dva jsme z jiného světa. Vy jste tady dlouho a díky vám máme 1683 miliard dluhu. Protože v normálním byznysu když si půjčím, tak to musím vrátit. A když jsem stavěl fabriku, tak jsem byl dva tři roky v minusu a potom jsem vydělal a vrátil jsem to. Vy jste nevydělali vůbec nic, vy jste se jen zadlužili a teď tady vedete demagogické řeči,“ prohlásil.

Seš dobrej, pochválil Babiš

Výbor nakonec předložený konvergenční program vzal na vědomí. Odmítl Kalouskovy návrhy, aby výbor konstatoval, že zvyšování strukturálního deficitu je v rozporu s mezinárodními závazky České republiky a neodpovídá snaze konsolidovat veřejné rozpočty, stejně jako odmítl doporučení, aby Babiš předložil taková opatření, díky kterým by strukturální deficit v roce 2016 klesl na jedno procento.

Jakkoli byla debata vyhrocená a plná ostrých slov, hlavní aktéři k sobě cestu přece jen našli. „Seš fakt dobrej, ještě se musím učit,“ vysekl Babiš v kuloárech Kalouskovi poklonu za jeho výkon v diskusi.