„Dal jsem přednost jihomoravskému kraji, tedy kraji, kde jsem doma, a kdo mě zná, toho moje rozhodnutí nepřekvapilo,“ uvedl hejtman. O svém rozhodnutí již informoval KVV ČSSD, kde mu kolegové vyjádřili podle jeho slov veškerou podporu. Předsedovi dolní parlamentní komory Janu Hamáčkovi (ČSSD) odevzdá notářský zápis o složení poslaneckého mandátu příští týden.

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka věří, že Haška budou následovat sociální demokraté s více placenými funkcemi. "Vítám fakt, že Michal Hašek respektuje stanovy ČSSD a slib voličům před volbami. Věřím, že ho budou následovat i další představitelé ČSSD, kteří kumulují placené funkce v rozporu s usnesením širšího vedení strany," řekl Sobotka.

Mezi funkcí hejtmana a poslance si z ČSSD mají vybrat ještě karlovarský Josef NovotnýJiří Běhounek z Vysočiny. Lhůta do kdy se musí rozhodnout, jim vyprší tuto sobotu.

Někteří hejtmani se už jedné funkce vzdali – například ministr vnitra Milan Chovanec odešel z Plzeňského kraje v lednu, jihočeský hejtman Jiří Zimola naopak složil post poslance v březnu.

O tom, že kumulace funkcí není žádoucí, hovořil Hašek navíc už v květnovém rozhovoru pro Právo. „Nejenom já, ale i ČSSD se zamýšlí, jestli do budoucna kumulace určitého typu funkcí je prostě vhodná a žádoucí,“ prohlásil.

„Nechci už pokračovat další čtyři roky v souběhu funkcí a v žádném případě by takový souběh nebyl po příštích volbách nějak dlouhodobý,“ řekl tehdy Hašek.