Ekologové upozorňují, že snížení bezzásahové zóny na 23 procent se vlastně poruší mezinárodní pravidla parku.

Vedení NPŠ chtělo, aby se park částečně přesunul z druhé kategorie hodnocení Mezinárodního svazu ochrany přírody do čtvrté. Ministerstvo naopak trvá na tom, aby park zůstal ve druhé kategorii, které jej zavazuje k tomu, aby do roku 2030 byla polovina jeho území bezzásahová.

Přechodný plán, jak by měla péče o NP Šumava vypadat, představí v úterý ministr životního prostředí Richard Brabec.

O podílu bezzásahových oblastí se odborníci dohadují neustále. Současných 23 procent bezzásahového území je podle náměstka MŽP Vladimíra Dolejského ale logické. Například na holinách vzniklých v posledních letech prý nemá smysl udržovat bezzásahovou oblast.

První zóna se zdvojnásobí

"Rozumíme odborným podkladům vědecké obce a nevládních organizací, nicméně lišíme se v rychlosti převedení do bezzásahového režimu a respektujeme v této věci i takzvanou společenskou objednávku," uvedl. V příštích měsících chce MŽP získat další informace o tom, co chtějí návštěvníci parku i obyvatelé regionu, a podle toho vypracuje trvalý plán péče.

Diskutovaná zonace se zvlášť schválí vyhláškou v roce 2015. MŽP už před dvěma týdny oznámilo, že v první zóně uvažuje o 26 procentech z rozlohy parku. V současnosti činí první zóna téměř 13 procent (8,8 tisíc hektarů), rozšířila by se na 17,7 tisíc hektarů.