„Jsem pro účinné a velmi razantní, v mnoha případech i preventivní akce, protože prevence je vždy levnější než následné hašení požáru. Věřím, že EU i NATO najdou odvahu k tomu, čemu se někdy říká deterrence (zastrašování – pozn. red.). Právě proto, aby se dějiny neopakovaly a vzniku řetězové reakce bylo zabráněno,“ uvedl prezident.

KOMENTÁŘ DNE:

Přímá volba prezidenta - První kolo prezidentské volby nepřineslo rozhodnutí, naopak naznačilo možnost překvapivé změny na postu hlavy státu, píše v komentáři Václav Klaus ml. Čtěte zde >>

„Krym je ztracen,“ připustil Zeman s tím, že území však historicky nikdy Ukrajině nepatřilo. Zároveň zopakoval varování před řetězovou reakcí, která by mohla nastat v okamžiku, kdy by Rusové uskutečnili anexi na východní Ukrajině.

Eskalace napětí by v takovém případě hrozila v Podněstří či v Moldávii, kde má Rusko rovněž své zájmy. Zeman připodobnil řetězovou reakci ke sněhové kouli, která by se jen těžko dala zastavit.

Odmítl rovněž sankce vůči Rusku. Pomohl si příměrem ke Kubě, která čelila sankcím čtyři desítky let, a přesto v zemi stále vládl prezident Fidel Castro.

„Vydat prázdnou, nicneříkající deklaraci typu bububu, tytyty, a nic více, by znamenalo diskreditaci EU,“ konstatoval Zeman, který se svým názorem seznámil jak šéfa NATO, tak předsedu Evropského parlamentu Martina Schulze.

Sobotka zastrašování odmítá

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) má za to, že „situace na Ukrajině nemá vojenské řešení”. Zároveň řekl, že je proti zastrašování Ruska kvůli Ukrajině.

V případě další eskalace napětí by zpřísnil sankce vůči Rusku. „Nemyslím si, že bychom měli harašit zbraněmi, že teď je čas, aby duněly válečné bubny,” řekl Sobotka, který nechce vznik další železné opony a nové studené války.