„Jako člen podvýboru pro vězeňství v minulém volebním období a jako předseda výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se pravidelně pracovně setkávám s příslušníky Vězeňské služby ČR na všech úrovních. V nedávné době se mně jeden příslušník VS ČR zeptal, zda ČSSD plánuje výměnu generálního ředitele vězeňské služby. Někteří ředitelé věznic totiž byli osloveni s dotazem, zda by nechtěli funkci generálního ředitele zastávat. Musím konstatovat, že personální destabilizace dalšího bezpečnostního sboru by byla zcela nevhodná,“ napsal nedávno Váňa na svém webu.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Přestože jej prý předseda vlády ujišťoval, že se nechystá odvolání šéfa věznic, ani neexistují výhrady k jeho činnosti, ministryně Válková nedávno zasáhla a Dohnala odvolala. Údajně v souvislosti s výsledky kontroly, která se zabývala hospodařením se státním majetkem a zajišťováním spisové služby na generální ředitelství Vězeňské služby.

Ministryně spravedlnosti Helena Válková

Ministryně spravedlnosti Helena Válková

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Válková prý ztratila důvěru v to, že by byl Dohnal schopný řádně vykonávat svou funkci i navrhnout a realizovat reformu vězeňství.

Sejde se s ním i Sobotka

S těmito důvody ale Váňa nesouhlasí, a proto svolal mimořádnou schůzi výboru, na kterou pozval jak Dohnala, tak Válkovou.

Podle serveru Česká justice mu vadí i to, že Válková slíbila členům výboru, že s nimi celou situaci před případným odvoláním Dohnala projedná, což se ale nestalo.

„Dostali jsme se do mimořádně nebezpečné situace analogické s Policejním prezídiem, kdy reálně hrozí, že budeme mít dva generální ředitele Vězeňské služby. Ten problém je zcela zbytečný, nesmyslný a velmi velký,“ řekl Váňa serveru.

S Dohnalem se chce už ve čtvrtek sejít také premiér Bohuslav Sobotka. Už v úterý to sdělil novinářům. Chce si vyslechnout stanovisko odvolaného ředitele. „Vzhledem k tomu, že pan Dohnal protestuje proti způsobu, jakým byl odvolán, tak bych si rád poslechl jeho stanovisko," řekl Sobotka.

Babiš za Válkovou stojí

Kritika činnosti ministryně Válkové se v posledních době množí. Naposledy volali někteří politici po jejím odvolání, když v jednom z rozhovorů zlehčovala situaci v Československu za Protektorátu. [celá zpráva]

Její stranický předseda a vicepremiér Andrej Babiš se za ni ale v úterý postavil a novinářům řekl, že neuvažuje o její výměně v postu ministryně spravedlnosti.