Babiš je vlastníkem mediálního koncernu Mafra, který mimo jiné vydává Mladou frontu Dnes a Lidové noviny.

Babiš se ve čtvrtek v reakci na článek o údajně nevýhodném prodeji OKD pozastavil nad Sobotkovou rolí v případu. Sobotka byl v době prodeje ministrem financí a podle Babiše nese za prodej odpovědnost. [celá zpráva]

"Je potřeba si uvědomit, v jakých médiích se tato informace objevuje. Jsou to média, která vlastní pan Babiš, který je naším koaličním partnerem a se kterým jsme teď ve sporu ve věci financování zdravotnictví a ve věci prodloužení těžby na Dole Paskov. Čili já myslím, že si to nelze vykládat jinak, než že pan Babiš využívá i tento nástroj k tomu, aby zvýšil tlak na koaličního partnera," řekl novinářům Sobotka.

Vicepremiér tvrzení Sobotky odmítl. Do obsahu médií, která vlastní, prý nezasahuje. Babiš připomněl, že negativně píší i o hnutí ANO.


Kvůli financím hrozí zdržení, tvrdí Sobotka

Sobotka v pátek nepřímo Babiše kritizoval i za zdržování lepšího výběru daní. Vadí mu, že ministerstvo požádalo o delší termín k vypracování dvou analýz, které se mají stát podkladem k přípravě zákonů.

"Jedna se týkala otázky zdanění nepoctivě získaného majetku a přípravy zákona o majetkových přiznáních," řekl Sobotka. Pokud by analýza byla zpracována později, nestihne podle Sobotky vláda připravit nové normy tak, aby začaly platit od ledna příštího roku.

Strany v koaliční smlouvě slíbily mimo jiné to, že připraví novelu zákona o střetu zájmů, která zavede elektronické vyplňování a zveřejňování majetkových přiznání politiků. Dohoda mluví také o přípravě zvláštního zákona o prokázání původu majetku, který by umožnil přenést důkazní břemeno na fyzickou osobu. Ta by musela prokázat, že v minulých letech měla takové příjmy, z nichž si majetek mohla pořídit.

Ministerstvo se proti premiérovu tvrzení ohradilo. „Nežádali jsme o posun termínu u žádné novely či zákona. Jediné, co chceme posunout, je z nelegislativních úkolů vlády analýza k zákonu o majetkových přiznáních. Úkol i termín předložení zákona samotného však zůstává stejný,” uvedl mluvčí resortu Marek Zeman.

Spory ČSSD a ANO se množí

Představitelé ČSSD a ANO naznačili v posledních dnech existenci řady třecích ploch v koalici.  ANO například nesouhlasí s návrhem ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) poskytnout miliardovou pomoc společnosti OKD výměnou za prodloužení těžby na Dole Paskov. [celá zpráva]

Sobotka trvá na tom, že situace Dolu Paskov se musí aktivně řešit. „Tam je sociální kotel, který je před výbuchem,” dodal v pátek.

Babiš se chce se situací v OKD přesvědčit osobně. Trvá však na tom, že stát by měl postupovat podle smlouvy, která podporu vlastníka pří útlumu těžby zapovídá. "Chci se přesvědčit o celém řešení OKD, nejen Paskova. Měli bychom postupovat podle smlouvy jak byla podepsána," uvedl Babiš.

Babiš si v minulých dnech vyměnil otevřené dopisy s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD), jehož nabádal k zapojení resortu do kauzy Protonového centra Praha. Tu řeší policie a Babiš se obává, že může pro stát skončit ztrátou. [celá zpráva]

ČSSD chce přes výhrady ANO i lidovců prosadit rovněž pomoc státu nemocnicím. Rozpory se mají řešit na koaliční radě, která se sejde po středečním zasedání vlády.