Bavorský premiér se v projevu k několika tisícům vyhnanců zapřisáhl, že dokud Česká republika nezruší tzv. Benešovy dekrety, do Prahy na oficiální návštěvu nepáchne. Znamená to, že nepřijede nikdy. Nejsem sice příznivcem takřka operetních představení, kdy všichni čeští poslanci slavnostně stvrzují stálou platnost oněch dekretů, ale to jen proto, že to považuju za samozřejmost. A ono theatrum pak připomíná pískání v lese. Je pravda, že dekrety by Praha mohla zrušit. Minutu poté, co by landsmanšaft souhlasil s tím, že Mnichovský diktát byl neplatný od samého počátku. Takže nikdy.

To, že bavorského premiéra Stoibera v Praze na oficiální návštěvě neuvítáme, je samozřejmě škoda. Bavorsko je asi hospodářsky nejdynamičtější německou spolkovou zemí, a to už cosi vypovídá. Česko se mu může rovnat co do počtu obyvatel a velikosti, ekonomicky asi nikoliv, neznamená to však, že by nebylo o čem si "popovídat". Rozhodně Česko nemá ve znaku žebrácký pytel a hůl. Například s jiným německým sousedem, se Saskem, máme vztahy standardní. Asi ku oboustrannému prospěchu, ať okamžitému, ať budoucímu. A s Berlínem Praha snad nikdy lepší vztahy neměla. Taky za to Berlín ve Stoiberově projevu dostal za uši.

Je těžké pochopit myšlenkový pochod bavorského premiéra. Musí přece vědět, že se v Česku nenajde politická garnitura, která by jednostranně (bez uznání neplatnosti Mnichovského diktátu od počátku) ony tak zvané Benešovy dekrety zrušila. Možná však, že premiér Stoiber něco tuší, protože počítá s tím, že proti dekretům bude bojovat třeba patnáct let. To už se ovšem landsmanšaft bude udržovat při životě volením nových vyhnanců.

Nejhorší však na takovém přeshraničním poštívání je, že posiluje v Česku frontu těch, kteří odmítají spravedlivá humanistická gesta: jak vůči česko-německým demokratům, v září 1938 hájících i se zbraní v ruce ČSR, tak vůči německé menšině, která v Česku zbyla a která byla léta vystavena diskriminaci. V bavorském kontextu však vysídlení Němci představují v každých volbách skoro milión hlasů - a to už stojí za nějaký ten protičeský útočný projev.

PRÁVO 1. června