Právo o čínské návštěvě informoval očitý svědek, který v sobotu viděl, jak za asistence české vojenské policie přijíždějí čínští generálové v doprovodu svých diplomatů na ruzyňské letiště.

Ochranky z obou zemí a vojenští policisté tam kvůli tomu zahájili malé manévry, aby návštěvě při odletu zajistili bezpečnost. Podle svědka se na letišti mluvilo dokonce o tom, že se domů vrací čínský ministr obrany. Tuto zprávu se ale nepodařilo potvrdit.

Pobyt potvrdily ambasáda i armáda

Informaci o delegaci vojáků nakonec s odstupem a po sérii otázek Práva potvrdila čínská ambasáda a posléze i generální štáb české armády.

"Šlo o návštěvu na základě protokolu o výměně návštěv mezi ministerstvy obrany obou zemí. Delegace o víkendu odjela. O složení nemám bezprostřední další informace," řekla v pondělí Právu tisková mluvčí velvyslanectví ČR v Praze Jan Jü-čching.

"Ve středu přijela sedmičlenná čínská delegace na reciproční návštěvu a pobyla tu tři dny, na tom není nic tajného," sdělila v pondělí Právu mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. Čínská delegace podle ní přijela ze Slovenska a navštívila Brno, Prahu a Karlovy Vary. V sobotu čínští vojáci odletěli do Polska.

O radaru Věra se prý nejednalo

Podle Růžičkové se Číňané v Praze setkali se zástupcem náčelníka generálního štábu Emilem Pupišem. Ten se před týdnem vrátil z návštěvy v Číně, kde vedl delegaci generálního štábu. Téma zákazu vývozu pasivního radaru Věra, jak Růžičková uvedla, probíráno nebylo.

Čínští a čeští vojáci se vzájemně navštěvují již od roku 1996 na základě plánu dvoustranné spolupráce. Důvodem je poznávání aktuální situace v partnerské armádě. "Čína je tak velká mocnost, že ji nelze přehlížet," poznamenala mluvčí Růžičková.

Export radarů do Číny vláda zastavila hlavně proto, že se nelíbil představitelům USA. Obávali se totiž, že Čína bude za pomoci Věry sledovat jejich letadla operující v úžině mezi Čínou a Tchaj-wanem a proti vývozu údajně protestovali i proto, aby radar Čína neokopírovala a neprodávala do nebezpečných oblastí, jako je Severní Korea nebo Írán.

Vojenské vztahy mezi představiteli zemí NATO a Čínou jsou stále častější. Některé státy NATO vyvážejí do Číny různé zbrojní systémy.