"Zatím meteorologické modely ukazují, že teplota by měla být o volebních dnech mezi 21-27 st., ale zároveň některé modely naznačují, že právě při nich by se počasí mohlo i změnit z tepla do chladna," řekl Právu v pondělí Vladimír Seifert z Českého hydrometeorologického ústavu v Praze.

Upozornil, že předpověď je zatím jen orientační a přesnější budou meteorologové vědět tři až pět dní dopředu.

Uprostřed týdne deštivo

Současné teplé počasí dlouho nevydrží. Již ve středu se očekává oblačno až zataženo, na většině území déšť nebo přeháňky a bouřky. Denní teploty budou 14 - 18 st. Stejný ráz by mělo mít počasí i ve čtvrtek. 

V pátek už by oblačnosti mělo být o trochu méně a přeháňky budou jen ojedinělé. Teplota vystoupí na 15 až 19 st. Od víkendu až do úterý se pak očekává oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky, denní teploty zpočátku 17 až 21, později 19 až 24 st.

Jak bude v červnu

Podle dlouhodobé předpovědi, kterou ústav v pondělí vydal, má být celé období srážkově podprůměrné a teplotně průměrné. Znamená to, že by mělo spadnout méně než 81 mm srážek, tedy 81 l vody na metr čtvereční a průměrná teplota by měla být zhruba 18 st.

Od 1. do 10. června se očekává oblačno, občas se srážkami, noční teploty 13 až 7, odpolední 14 až 20, ke konci dekády 21 až 27 st.

Od 11. do 20. června by mělo být oblačno, postupně polojasno, místy srážky, denní teploty zpočátku 21 až 27, později 14 až 20 st. Celsia.

Od 21. do 30. června meteorologové předpokládají oblačné počasí, občas se srážkami, místy polojasno, noční teploty 17 až 11, odpolední 21 až 27 st.

Květen byl chladný

Seifert informoval, že letošní květen byl teplotně průměrný, ale ve srovnání s loňským květnem byl o 3 st. v průměru chladnější. Jestliže letošní teplota je v průměru 14,1 st., pak ta loňská byla 17,7 a předloňská dokonce 18,1 st. Podle Seiferta byl únor, březen i duben teplotně nadprůměrný a proto nám květen připadal chladnější.