Füle uvedl, že sankce vůči Rusku nejsou trestem, ale nástrojem, jak Moskvu přivést k mírovým jednáním. „Cíl sankcí je vrátit se k pragmatické spolupráci a k hledání mírového řešení,“ řekl. „Evropská unie jasně říká, že nejde o trest jako takový, ale o způsob, jak přimět druhou stranu usednout za jednací stůl,“ doplnil.

Sankční opatření podle něj mají tři fáze, EU už přistoupila ke dvěma. V rámci třetí fáze by podle něj členské země přistoupily na rozsáhlou škálu opatření, která by hluboce ovlivnila ekonomickou spolupráci s Ruskem.

Unie v pátek podepsala s Kyjevem politickou část asociační dohody, její ekonomická část má být také podepsána v blízké době. Füle upozornil, že se ekonomické části smlouvy nebudou vztahovat na krymské výrobce a zboží, přestože Brusel poloostrov nadále považuje za součást Ukrajiny.

S odkazem na článek Práva z minulého týdne eurokomisař ujistil, že jednostranné zrušení dovozních omezení pro ukrajinské zboží, nebude znamenat těžkou ránu pro české potravinářství, tedy ani pro drůbežárny ministra financí Andreje Babiše. Bezcelní dovoz potravin se totiž nemá týkat veškerého zboží, nýbrž jen určité části.