„Prioritou musí být občané ČR,” tvrdil Okamura.

„Lze rozumět tomu, že do České republiky přicházejí cizinci, kteří pracují na pozicích, které nelze obsadit českými zaměstnanci, ale pokud tito cizinci o práci přijdou a nemají novou, již není žádoucí, aby v České republice nadále byli a pobírali dávky státní sociální podpory,” uvedl Okamura.

Poslanci dalších stran oponovali, že bez imigrantů česká společnost bude stárnout a v konečném důsledku vymře. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg Okamurovi a jeho kolegům z hnutí Úsvit popřál, aby nemuseli nikdy emigrovat a snažit se získat azyl v některé cizí zemi. Jejich snahy označil za „bídné chování”.

Okamura: Velkorysost není na místě

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) připomněl kritikům zákona, že tato otevřenost naší země je určitou daní za svobodu a demokracii. „Velkorysost není na místě,” oponoval Okamura.

Pavel Plzák (ANO) konstatoval, že sice imigrační politiku chápe, ale veřejnost není takovéto sounáležitosti s cizinci nakloněna. „Tak to vysvětlete těm lidem,” otázal se kolegů. Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek označil Plzákův postoj za ukázku populismu, v němž nejde o ideje, ale o poklonkování hlasu ulice.

Následně padala slova o xenofobii i připomínky toho, jak se západ snažil podporovat československé emigranty v dobách komunistického režimu, a je proto namístě pomáhat nyní cizím migrantům.

„Jsme zvyklí slýchat výroky namířené proti cizincům v České republice od poslanců hnutí Úsvit. Že takovou rétoriku přebírají i někteří poslanci hnutí ANO, mě však skutečně překvapuje,“ prohlásil následně vicepremiér pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek.

„Z mého pohledu je to projev xenofobie, která by se ve vládní straně, především ve straně hlásící se k evropským hodnotám, neměla objevovat,“ dodal rozhořčeně Bělobrádek, který kolegům připomněl, že zákon řeší především odstranění byrokratických překážek pro cizince, kteří v ČR chtějí pracovat. Ti by místo zelené karty získali novou zaměstnaneckou.

O osudu novely rozhodnou poslanci ve třetím čtení.