„Byl bych rád, abychom diskutovali, jak změnit systém výběru kandidátů pro volby do Sněmovny, Senátu i krajů tak, aby o kandidátkách v daném volebním obvodě hlasovali všichni členové. Členové by mohli určit například pořadí na kandidátní listině do Sněmovny,“ řekl Právu Sobotka. Senátních voleb letos na podzim by se ale změny ještě netýkaly.

Kvůli reformám v sobotu do Prahy přijedou na konferenci dvě stovky členů ČSSD, mezi nimi i zástupci krajských organizací, odborných komisí i Mladých soc. dem. či Soc. dem. žen.

Podle Sobotky by debata měla vytipovat konkrétní oblasti, ke kterým by vedení ČSSD připravilo návrh čtyř pěti otázek do vnitrostranického referenda.

Řešit by se mohly i problémové kumulace funkcí 

Vedení by se mohlo zeptat řadových členů i na jejich názor na kumulaci funkcí, kvůli níž v ČSSD probíhá spor. Nebo zda prosazovat zákon, který by stanovil, že by kandidátky musely být složeny ze stejného poměru žen a mužů.

„Snažím se prosadit, abychom začali více používat vnitrostranické referendum. Do budoucna bychom se mohli zeptat našich členů na témata, kolem kterých
se našlapuje, jako bohumínské usnesení (zakazuje spolupráci s KSČM na vládní úrovni), přijetí eura či podpora intenzivnější evropské integraci,“ dodal Sobotka.

Pokud by se strana ke změnám odhodlala, znamenalo by to zásah do stanov. Ty by pak musel ještě posvětit sjezd ČSSD na jaře 2015.

Budou se projednávat i programové otázky

„Proto chci, aby referendum proběhlo ještě v první polovině tohoto roku, aby byl čas připravit všechny formality a dokumenty,“ vysvětlil šéf. Podle něj sobotní konference má probírat i programové otázky a pomoci, aby podpora straně neklesala.

„Máme hodně voličů, ale málo členů. ČSSD nesmí ztrácet schopnost oslovovat mladé voliče a střední třídu, v tomto jsme zůstali hodně dlužni. Potřebujeme získávat víc nezávislých osobností a otevřít jim i místa na našich kandidátkách,“ dodal Sobotka.

Doplnil, že vládní angažmá stranu přirozeně časově i personálně vyčerpává. Proto soc. dem. pokukuje po nové krvi.

Hledají novou krev 

„Hledáme nové lidi, budeme se víc snažit získat pro spolupráci lidi z akademického prostředí či nestraníky, příležitostí budou podzimní senátní a komunální volby. Myslím, že to přirozeně povede k tomu, aby se soc. dem. více otevřela,“ řekl.

Podle místopředsedkyně ČSSD a Senátu Aleny Gajdůškové bude třeba změnit i fungování odborných komisí soc. dem., které by měly více zrcadlit ministerstva. „Musíme jejich strukturu přizpůsobit nejen resortům, ale i tomu, že jsme se stali vládní stranou,“ uvedla Právu.

Sobotní debata bude rozdělena do čtyř bloků. Za program a hodnoty ČSSD bude odpovídat místopředseda a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, za debatu o odborném zázemí Gajdůšková, za komunikaci ve straně i s veřejností šéf Sněmovny Jan Hamáček a za organizační strukturu ČSSD místopředseda Martin Starec.