„Pan prezident Zeman je především – a vždycky byl – velký populista. Slyší velmi vnímavě, co je názor lidí, a podle toho se zařídí,“ prohlásil Schwarzenberg na diskusi v centru moderního umění DOX v pražských Holešovicích.

Upozornil, že dokud byla situace na Ukrajině klidná, Zeman prosazoval myšlenku udržování obchodních styků s Východem, pročež se i pozvání ukrajinského prezidenta jevilo jako správné. Jakmile se ale podle bývalého šéfa diplomacie ukázalo, že Janukovyč je „jeden z největších zlodějů a korupčníků, tak samozřejmě (Zeman) obrátil“.

Pokud by ještě dnes Zeman zastával stanovisko ruského prezidenta Vladimira Putina a nabídli bychom Janukovyčovi Pražský hrad jako „emigrační sídlo“, pak by mezi lidmi neuspěl, řekl Schwarzenberg.

Rozpínavé Rusko

Ten také vyjádřil obavu – stejně jako další účastníci diskuse – ze snahy Ruska obsazovat další území. „Když se tomu (krokům Ruska na Krymu) Evropa nepostaví, tak jasné poučení z toho bude, že Rusové mohou krok po kroku obsazovat celé své bývalé území, což je vlastně sen Putina,“ prohlásil.

Zeman původně i po vypuknutí konfliktů na Ukrajině značnou dobu trval na pozvání Janukovyče do Prahy, později Hrad změnil stanovisko v tom směru, že platí pozvání pro nejvyššího představitele Ukrajiny, tedy už ne pro Janukovyče, jenž byl mezitím v čele státu nahrazen. On sám připomíná, že byl řádně zvolen a stále je prezidentem země.