Zeman připomněl, že do roku 2003 dávala Česká republika na obranné výdaje zhruba dvě procenta HDP. Nyní jsou tyto výdaje na úrovni jednoho procenta, což označil za varovné. Doplnil, že v řadě případů došlo ke zbytečnému plýtvání.

Zmínil „60 bitevníků L-159, které nám hnijí v hangárech“ i „neúspěšnou repasi tanku T-72“.

Prezident naopak vyzdvihl zapojení českých vojáků do zahraničních misí. „Nemáme se zač stydět,” řekl s poukazem na mise KFOR v bývalé Jugoslávii, Afghánistánu, Mali či na Sinajském poloostrově.

V roce 2015 by mělo podle Zemana 150 českých vojáků působit na Golanských výšinách v rámci mise OSN. O jejich nasazení mluvil prezident poprvé loni při setkání s velvyslanci.

Vznik evropské armády by se měl urychlit

O vytvoření společné evropské armády, která by byla „druhým pilířem NATO“, hovořil Zeman před časem i v Evropském parlamentu. Optimisté jsou přesvědčeni, že armáda EU by mohla vzniknout v časovém horizontu 10 až 15 let. V souvislosti s událostmi na Ukrajině by mělo dojít „k urychlení procesu“.

Ukrajinu s ohledem na vyostřenou situaci na Krymu označil prezident za další bezpečnostní hrozbu a vyslovil se pro federalizaci země.