„Setkali jsme se také, abychom bránili svobodu v tomto městě,“ řekl hlavní organizátor akce David Daduč. Akci na podporu divadelníků, kteří od začátku února kvůli nedostatku financí nehrají, pořádala ústecká iniciativa Stop tunelům.

Shromáždění na podporu Činoherního studia v Ústí nad Labem.

Shromáždění na podporu Činoherního studia v Ústí nad Labem

FOTO: Aleš Pelikán , Právo

Divadelníci se snažili s městem vyjednávat, leč neúspěšně. Jedním z členů vyjednávacího týmu divadla byl i děkan ústecké Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Michal Koleček. „Možná ta masa lidí, která se tu sešla, pohne jejich svědomím,“ řekl na shromáždění.

Herec Jaroslav Achab Haidler na shromáždění na podporu Činoherního studia.

Herec Jaroslav Achab Haidler na shromáždění na podporu Činoherního studia

FOTO: Aleš Pelikán , Právo

Protest monitorovala policie, která vyslala i sledovací vůz, ten používá na akcích extremistů. Ústeckou radnici nechávala demonstrace v klidu. Místních jsou přesvědčení, že tak masivní účast, jako byla nyní na podporu divadelníků, se v posledních letech v Ústí nad Labem nekonala.

Herec Jiří Maryško, který po jednání zastupitelů uštědřil radnímu Janu Eichlerovi políček, během protestu rozdával ovar. Ústecký písničkář Petr Lüftner zahrál a zazpíval Píseň pro Činoherák.

Ústecký písničkář Petr Lüftner na shromáždění na podporu Činoherního studia.

Ústecký písničkář Petr Lüftner na shromáždění na podporu Činoherního studia

FOTO: Aleš Pelikán , Právo

Zatím není jasné, jak a zda pod nové divadlo přejdou herci a co se stane s nastudovanými inscenacemi. Mluvčí ústecké radnice Romana Macová tvrdí, že  ihned po založení příspěvkové organizace Činoherní studio by měla začít jednání se zaměstnanci Činoherního divadla, o jejich přechodu do zaměstnaneckého poměru u příspěvkové organizace. Jenže současný soubor zatím stále nikdo nekontaktoval.

Shromáždění na podporu Činoherního studia v Ústí nad Labem

Shromáždění na podporu Činoherního studia v Ústí nad Labem

FOTO: Aleš Pelikán , Právo

„Nemáme vůbec žádné informace o budoucím postupu,“ řekla Právu mluvčí divadla Jana Válková.

Záchranou pro současný soubor by mohl být zájem Teplic. Senátor a primátor Teplic Jaroslav Kubera (ODS) uvedl, že se zvažuje přesun Činoherního studia do Teplic. O možném působení souboru v lázeňském městě bude v pátek jednat s radou města. "Pro začátek bychom se pokusili udělat v Teplicích jedno představení, abychom si ověřili, kolik fandů z Ústí přijede do Teplic. A kolik získáme fandů v Teplicích," řekl Kubera.