Podle předsedkyně výboru Miroslavy Němcové (ODS) se proto výbor obrátí na radnici v místě jeho bydliště, tedy ve Žďáru nad Sázavou, aby zahájil přestupkové řízení.

V něm hříšníkovi hrozí až padesátitisícová pokuta. Byť byl Sobotka poslancem jen týden, zákonné povinnosti dodat přiznání ho to nezbavuje.

Sobotka nastoupil do Sněmovny jako náhradník, mandátu se vzdal po tlaku médií i ANO kvůli tomu, že zatajil nedoplatek na zdravotním pojištění. Nicméně si tehdy odnesl část platu odpovídající týdennímu mandátu (dostal zhruba čtvrtinu z 56tisícového platu), k tomu část paušálních náhrad plus jednoměsíční odchodné ve výši 56 tisíc hrubého.

Ostatní dostali další šanci

Ostatním provinilcům, kteří neodevzdali majetkové přiznání, dali v úterý členové výboru ještě šanci, aby je poslali dodatečně. Stejně jako dříve Sobotku je nyní vyzvali k nápravě do čtrnácti dnů. Týká se to exministra zdravotnictví Martina Holcáta, životního prostředí Tomáše Podivínského a šéfa Úřadu vlády Radka Augustina.

ČTĚTE TAKÉ
Čtvrtina Rusnokovy vlády porušila zákon

Podivínský Právu řekl, že dokument poslal v úterý, do té doby byl s rodinou na horách. Chybu napravili už i exministr práce a sociálních věcí František Koníček a místního rozvoje František Lukl. Ten Právu řekl, že přiznání odeslal už minulý týden, ale omylem do Senátu.

Také bývalý ministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala už prý dal věci do pořádku, kvůli nemoci však přiznání poslal až v pátek, tedy v poslední den lhůty.