Zástupce veřejného ochránce práv napsal ve středu na svém facebookovém profilu poznámku ke komentáři Jiřího Peheho v deníku Právo: „Jisté je, že vývoj, který jsme sledovali v minulých dnech na Majdanu, se bude v různých variantách opakovat i jinde. Bát by se měli dozajista vládci všech autoritářských režimů,“ napsal Pehe.

A Křeček k tomu na sociální síti doplnil: „Znamená to, že EU byla připravena podepsat asociační dohodu s autoritářským režimem?“

Krátká věta, která však může způsobit roztržku mezi ním a ombudsmankou Šabatovou. Ta byla totiž v minulém týdnu viditelně popuzená, když Křeček komentoval dění na Ukrajině v tom smyslu, že pokud se páchá násilí na obou stranách, nelze vyzvat pouze jednu stranu, aby násilí nepáchala. Násilí může podle něj vláda zabránit jen násilím.

Šabatová se odmítla k záležitosti vyjádřit. "Paní Šabatová necítí potřebu to komentovat. Věnuje se své agendě, připravuje legislativní doporučení, která za měsíc ve zprávě o činnosti předloží Poslanecké sněmovně, chystá se na postupná jednání s ministerstvy o záležitostech, které se jejím předchůdcům nepodařilo dotáhnout do konce apod.," tlumočila Novinkám sdělení ombudsmanky její mluvčí Iva Hrazdílková.

Požádán, aby mlčel

Ombudsmanka Anna Šabatová minulý týden vydala stanovisko, v němž Křečka požádala, aby mlčel. „Požádala jsem i svého zástupce, aby se rovněž zdržel vyjádření, která by mohla snižovat vážnost instituce veřejného ochránce práv a důvěru veřejnosti v ni,“ píše se v prohlášení.

V neděli pak v České televizi zopakovala, že ona i její zástupce by se měli vyjadřovat pouze k záležitostem, které spadají do kompetence ombudsmana: „V této oblasti jsme si ještě nenastavili pravidla. Bylo třeba vysvětlit novinářům, že se nebudeme vyjadřovat k věcem, které nemají nic společného s úřadem.“

„Pan Křeček přišel ze světa politiky a může být pro něj těžké, že některé věci nemůže říkat. Předchůdce by to nenapadlo, protože měli soudcovskou minulost,“ dodala s tím, že zástupce není její podřízený a záleží pouze na dohodě.