"Rozhodnutí vlády bylo uvážené," řekl novinářům na tiskové konferenci po středeční schůzi kabinetu premiér Vladimír Špidla. Reakci Omnipolu na odebrání licence ale považuje za "naprosto přirozenou". Poznamenal, že tak postupuje každý občan, každá firma. Předjímat výsledek případného rozhodování v této věci odmítl s tím, že mu to nepřísluší.

"Společnost Omnipol využije všech zákonných možností, aby hájila svá práva a své zájmy, které jsou a budou rozhodnutím ministerstva průmyslu a obchodu dotčeny," uvedla firma v tiskovém prohlášení. Jaké právní kroky společnost podnikne, její vedení neupřesnilo. "Do konečného rozhodnutí nebude Omnipol a.s. poskytovat žádné další informace," sdělili zástupci Omnipolu na dotaz ČTK.

"Správní řízení proběhlo zákonným postupem, je to plně v kompetenci jak vlády, tak jednotlivých ministerstev," uvedl mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Ivo Mravinac. Omnipol je přesvědčen o tom, že obavy z ohrožení mezinárodních zájmů ČR vyplývají hlavně z nedostatečného odborného posouzení radarového systému, který nahradil předchozí sytém Tamara.

Američané se obávali, že by české radary ve vlastnictví komunistické Číny mohly zachytit jejich plavidla a letouny poblíž Tchaj-wanu. Věra sama nevysílá, pouze přijímá a zpracovává signály. Dokáže objevit přítomnost cizího radaru a určit jeho typ, aniž je sama odhalena.